Hottentot Venus žila jako zvíře. Vystavovali ji za peníze a její tělo zkoumalo proti její vůli několik doktorů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Hottentot Venus
Zdroj: Profimedia

Jmenovala se Saartjie Baartman. Svět ji ale zná spíše pod jménem Hottentot Venus. Její přezdívka kombinovala urážlivé pojmenování pro africké dívky s názvem pro římskou bohyni krásy. Ve svém životě se ničeho dobrého nedočkala. Pro svůj netypický vzhled byla mnoha lidmi považována jen za předmět k vystavování a obchodování.

Svou rodinu dívka narozená v roce 1789 podle všeho nikdy nepoznala. Z historických záznamů se zdá, že byla už od narození vždy něčím majetkem nebo otrokem, uvádí The Africa I Know.

Nejznámějším mužem, který je s jejím jménem spojený, je Peter Cesars. Zda s ním šla dobrovolně, když ho poznala, nebo zda ji odvedl násilím, to není zcela jasné. Prokazatelně u něj ale žila ve strašlivých podmínkách.

Jen na peníze

Dívka exotického původu byla sama o sobě pro mnoho lidí zajímavá. Saartjie Baartman ale měla především nadprůměrně vyvinuté pozadí, které její tělo zdeformovalo do doposud nepoznaných tvarů.

Cesars ji tak vystavoval a vydělával peníze na tom, že se na ni lidé chodili dívat. Oficiálně nemohla být Hottentot Venus jakožto žena afrického původu zotročena, uvádí The Historyville. Přesto ale žila v podmínkách, které se otroctví podobaly.

Součástí jejích představení bylo často fyzické násilí, což se lidem po čase znechutilo. Majitel vystavované dívky získal pověst tyrana a lidé jeho show přestali navštěvovat.

Když byl nicméně Cesars obviněn z mučení, vypověděla Saartjie, že se k ní vždy choval mile, že bylo bití pouze součástí představení a že je její majitel vlastně milý člověk. Pravděpodobně z ní hovořil strach, nakonec byla ale obvinění proti němu přesto stažena.

Z bláta do louže

Když se Hottentot Venus naskytla příležitost vycestovat do Francie s mužem jménem Henry Taylor, myslela si nejspíš, že se její život změní. Netušila ale, že k horšímu. Byla prodána krutému trenérovi zvířat, který se k ní také jako ke zvířeti choval.

Kvůli jejímu velkému pozadí mnoho lékařů zajímalo, jaký je stav jejích stydkých pysků, vaječníků, zda může otěhotnět a tak podobně. Dívka tak prošla mnoha nepříjemnými lékařskými prohlídkami. Když se bránila, byla často připoutána na lůžko a prohlížena proti své vůli.

Nadále pak byla vystavována. A to společně se zvířaty, což pro ni bylo velmi ponižující. Hottentot Venus zemřela ve svých 26 letech. Jednalo se pravděpodobně o smrt na neštovice, které jednoduše v podmínkách, ve kterých žila, nemohla zvládnout překonat.

Zdroj: Brittanica, The Africa I Know, BBC, The Historyville, Facebook

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články