Hezounek z Dawsonova světa láme dívčí srdce ještě dnes. Jeho výrazné rysy mu zůstaly i po 22 letech

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Dawsonuv svet
Dawsonuv svet

Seriál Dawsonův svět patřil v devadesátých letech k fenoménům své doby. Je tedy jisté, že představitel hlavní role James Van Der Beek byl hvězdou. Byl jednou ze čtyř hlavních postav, které dovedly diváky přinutit koukat se na televizi. Herec od té doby prošel velkou proměnou.

Světlovlasý sympaťák James Van Der Beek se narodil jako nejstarší ze tří dětí. Herectví rozhodně nebylo něco, po čem by jako malý kluk toužil. Věnoval se americkému fotbalu, chtěl být profíkem, ale vše ukončil otřes mozku, po kterém mu lékaři doporučili se sportu vzdát.

Díky své matce Melindě se začal věnovat herectví. Objevoval se v divadelních představeních, ale vše se změnilo až v roce 1998, kdy získal roli romantického snílka Dawsona Leeryho v teenagerovském seriálu Dawsnův svět. Kromě něj se díky seriálu proslavili i Katie Holmes, Michelle Williams či Joshua Jackson.

Nálepka mu nepomohla

Role mladého a naivního Dawsona mu sice změnila život, ale nálepka jedné role mu zůstala. Na rozdíl od svých kolegů se nemohl prosadit, a proto jsme ho už v žádné další velké roli neviděli. Holmes či Williams to měli jednodušší, ale on byl natolik spjatý s rolí Dawsona, že se ho režiséři báli obsazovat.

Zdroj: Profimedia

Nedá se ovšem tvrdit, že se z filmového plátna zcela vytratil. V roce 1999 natočil komedii Varsity Blues a o dva roky později western Texas Rangers. Objevil se i v pár epizodách seriálů Jak jsem poznal vaši matku, Mrcha od vedle či v detektivní sérii Kriminálka: Oddělení kybernetiky.

Dokonalý rodinný život

Co mu ale ostatní herečtí kolegové ze seriálu mohou závidět, je dokonalý rodinný život. Jako puberťák neustále ve svém životě něco řešil, ve skutečném životě má však jasno.

S manželkou Kimberly Brook má už pět dětí, na cestě bylo šesté, ale krásná zrzka loni ve čtvrtém měsíci bohužel potratila.

Nebylo to poprvé, co si tímto nehezkým zážitkem musel pár projít, ale poprvé to bylo takto pozdě. Kimberly během potratu málem přišla o život.

Herec by mohl aspirovat na Tátu roku. Nedělá mu problém číst dětem před spaním, zavazovat botičky, lichotit manželce a vyrážet s početnou rodinou na výlety. Kromě toho ještě pracuje jako dobrovolník v útulku, a když je nejhůř, psí kamarády si klidně vezme domů. To skoro vypadá na dokonalého muže.

Autor: Barbora Turková

Související články