Helen Hulick šla k soudu jen jako svědek. Za to, že si místo šatů vzala kalhoty, skončila ale sama ve vězení

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zeny v kalhotovych kostymech
Zdroj: Shutterstock

V dnešní době sice většina žen chodí na společenské akce nebo na vážená místa v šatech, kalhotové kostýmy jsou ale běžně ve velké části světa vnímány za přijatelný společenský oděv. Dříve tomu tak ale nebylo. Americká pedagožka Helen Hulick byla v roce 1938 dokonce poslána do vězení za to, že se jako svědkyně u soudu objevila v kalhotách.

V daném roce se Helen Louise Hulick Beebe stala svědkem loupeže. Měla proto vystoupit před soudem, aby usvědčila zloděje. Dorazila podle domluvy ve zvolený čas, soudci se nicméně nelíbil její outfit a vyzval ji k tomu, aby příště oblékla šaty.

Vyloupili ji, ve vězení skončila ona

Helen Hulick byla doma, když se k ní vloupali dva zloději. Těm se podařilo utéct i s lupem, policie je ale brzy dopadla. A Helen byla pozvána k soudu jako svědkyně. Když ale do soudní síně vstoupila v kalhotách, soudce to považoval za nepřípustné, píše Broads You Should Know.

Helen na dotazy, proč si nevzala šaty, odpověděla, že jí připadají kalhoty dost společenské, že se v nich cítí pohodlně a nechtěla se stresovat oblékáním něčeho, v čem si přijde nesvá. Soudce nicméně jednání odročil a požádal ji, aby příště dorazila oblečena náležitě.

Další den nicméně Helen opět přišla ve stejném outfitu a veřejně prohlásila, že zákony oddělující muže a ženy v tomto ohledu jsou nesmyslné. Stala se tak jednou z žen, které se veřejně nebály bojovat za svá práva.

Skončila ve vězení

Soudce před všemi přítomnými Helen Hulick ponížil. Uvedl, že by jakožto žena měla poslouchat, a nechal ji poslat do vězení. Tam strávila čtyři dny, než byla na nátlak veřejnosti propuštěna. Soudce se jí nakonec musel dokonce veřejně omluvit.

K dalšímu jednání Helen dorazila v šatech. Prohlásila, že s nimi nemá žádný problém, že pouze chtěla dokázat, že si každý může nosit, co uzná za vhodné. Její činy mnoho žen považovalo za velmi statečné.

Někteří lidé ji měli za rebelku překračující hranice. Její příběh nicméně obletěl celý svět a stal se inspirací mnoha osobám, a to nejen ženám. Jméno Helen Hulick je dnes s bojem za práva žen často po právu spojováno.

Zdroj: All That’s Interesting, Broads You Should Know, Judy Duchan, TikTok, Facebook

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články