Házení buvolího hnoje: Šampionát, po kterém si nezapomeňte umýt ruce

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
hazeni hnoje 1
hazeni hnoje 1

Házet do dálky se dá snad úplně vším. Proto po světě existuje mnoho verzí soutěží, při kterých účastníci vrhají předměty do dálky za účelem prokázat, že právě oni dohodí nejdál. V americkém státě Oklahoma se ale s obyčejným kladivem, oštěpem či diskem nespokojili. Oblíbenou soutěží je zde pro všechny každoročně házení bůvolího hnoje.

2 000 účastníků, jedna kára hnoje

Soutěže se může účastnit v podstatě kdokoli, kdo se neštítí ne příliš voňavého materiálu. Kromě ostřílených veteránů, kteří se do soutěže přihlašují pravidelně, se do místa sjíždí i lidé z okolí, kteří se o netradičním šampionátu dozvěděli. Zatímco nováčci si podle pořadatelů vybírají spíše větší kusy hnoje, které podle jejich mínění doletí dál, zkušení z předchozích let vědí, že záleží spíše na tvaru házeného předmětu.

Zdroj: Modernfarmer.com

Pořadatelé již několikátým rokem zaznamenávají nárůst účastníků. Celkový počet byl loni více než dva tisíce osob, které si chtěli vyzkoušet své dva pokusy. Nepsané pravidlo navíc říká, že pokud si mezi oběma hody olíznete prsty, přinese vám druhý pokus štěstí. A divili byste se, kolik účastníků na to sází.

Soutěž je založená na dávné tradici

Šampionát má stanovené datum, kterým je vždy třetí dubnová sobota v roce. To je nastaveno kvůli tomu, že se jedná o součást větších farmářských oslav, které doprovází spousta dalších menších soutěží. Mezi ně patří například tahání traktoru, golfový turnaj, ale také soutěž v kutilství. Správný farmář se může zúčastnit hned několika soutěží během několikadenního festivalu. O výběr rozhodně není nouze.

Zdroj: Modernfarmer.com

Kdo vlastně přišel s nápadem házet buvolím hnojem, je ve skutečnosti záhadou. V oblasti se před dávnými lety podle všeho lidem příliš nedařilo. Buvolí trus z okolí sbírali a používali ho na topení. Legendy mluví o tom, že sběrači soutěžili mezi sebou v tom, kdo dohodí kusy hnoje na sběrný vůz z největší dálky. Tím se lidé bavili, když museli v těžkých dobách pro živobytí udělat prakticky cokoli. Podle všeho právě z tohoto zvyku pochází nápad na soutěž. Kdo přesně šampionát založil, však není nikde psáno.

Přestože v současné době je stát zaměřený spíše na technologický pokrok, stále je zde spousta farmářů, kteří nedají na své řemeslo dopustit. Navíc má šampionát zakořeněnou hlubokou tradici a díky médiím se rozšířil i v okolních státech. Soutěž tak nejspíš bude ještě nějaký ten rok pokračovat.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články