Had s nohou: Jeho osud nebyl příliš šťastný, biologicky zajímavý ale bude ještě dlouho

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
had
Zdroj: Shutterstock

V přírodě se občas vidí věci, které nejsou úplně běžné. Některá zvířata se mohou narodit netradičně zbarvená nebo s anomáliemi, které překvapí. Hada s nohou by ale pravděpodobně čekal jen málokdo.

Někteří lidé sice hady chovají doma nebo je s nadšením obdivují v zoologických zahradách, obecně jsou ale hadi hned po pavoucích považováni za druh zvířat, z něhož mají lidé největší strach.

A to mluvíme jen o obyčejných hadech, kteří se plazí po zemi a mnohdy ani nikomu neubližují. Jak byste ale reagovali vy, kdybyste na svém pozemku spatřili hada s jednou nohou?

Umlácen botou

Hada objevila Dean Qiongxiu v malé vesnici v Číně. Vyhříval se na slunci na venkovní zdi její koupelny a na první pohled si žena nevšimla ničeho neobvyklého. Už tak ji ale vyděsil, protože patří k těm, kteří hady v oblibě příliš nemají.

Když si navíc všimla, že má půlmetru dlouhý had zhruba uprostřed svého těla malou nohu s několika drápy, jednala spontánně. Popadla to první, co měla po ruce, čímž byla bota.

Pak hada několikrát botou praštila. Ten se podle jejího svědectví snažil pomocí jedné nohy po zdi utíkat, neměl ale šanci a po několika ranách padl na zem. Žena pak přivolala přírodovědce a biology.

Ti byli nálezem šokováni. Nikdy údajně nic podobného nespatřili. Mrtvý had byl převezen do biologického ústavu, kde z něho byl získán vzorek k dalším výzkumům. I když se tak had dlouhého života nedožil, mluvit se o něm bude ještě dlouho.

Neobvyklé anomálie

Co se týče dalších anomálií, se kterými se vědci u hadů setkali, několikrát se objevila zpráva o hadovi se dvěma hlavami. Podle biologů je to poměrně běžná věc, se kterou se lze v přírodě setkat, obvykle se ale nedožívají vysokého věku, a proto je běžně nevidíme.

Existují případy, dokonce i v České republice, kdy se narodil pes se dvěma hlavami, tele s pěti nohama nebo různě zbarvená zvířata či zvířata s velikostí, která by vás u nich překvapila.

Ve světových rekordech se objevila například želva, která je menší než lidský palec na noze, krab, který má velikost lidského nehtu, nebo králík, co se v dospělosti vešel do dětské dlaně.

Naopak největší kočka měla velikost bernardýna, byl také objeven netopýr, který zavěšený na větvi měřil od konce ocasu k hlavě téměř dva metry. Žil také bizon třikrát větší než auto.

S podobnými nálezy se vědci potkávají téměř denně. I když je neobvyklé nálezy zaskočí, je pravda, že na planetě je ještě velká část druhů rostlin i zvířat stále neobjevená, a proto se vlastně není čemu divit.

Zdroj: weirdasianews.com

Autor: Šárka Cvrkalová


Související články