Gypsy Rose Blanchardová byla celý život matkou týraná, až ji nakonec zabila. Nyní byla propuštěna z vězení a píše knihu

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Gypsy Rose Blanchard
Zdroj: Profimedia

Gypsy Rose Blanchardová byla normální zdravé dítě, ale její matka z ní během několika let udělala na smrt nemocnou dívku, která byla na vozíku krmená hadičkami. Když byla Gypsy dítě, tak matka Dee Dee mohla dcerou manipulovat. Čím však bylo děvče starší, tím to bylo horší. Situace nakonec vyústila v to, že Gypsy po internetu domluvila vraždu své matky, která trpěla Münchhausenovým syndromem v zastoupení. Nyní je Gypsy venku z vězení a je konečně volná.

Münchhausenův syndrom v zastoupení (můžete se také setkat s termínem by proxy) je termín, s nímž se jen tak v běžné řeči nesetkáte.

Pečující osoba chce pozornost

Syndrom byl poprvé popsán v roce 1977 Royem Meadowem a dle serveru Šance dětem se jedná o specifické zneužívající chování rodiče (pečovatele), který zveličuje, falzifikuje příznaky dítěte, lže o nich, či přímo přispívá ke vzniku symptomů nemoci u svého dítěte.

Jednoduše řešeno lze syndrom popsat tak, že si pečující osoba vymýšlí nemoci a problémy dítěte. Chodí s ním na různá vyšetření, tváří se nešťastně a užívá si, že ji všichni litují a pomáhají.

Dítěti přitom nic není a jen trpí veškerými vyšetřeními, které si rodič vymyslí.

Diagnózy plné bolesti

A přesně takovým životem žila Gypsy Rose Blanchardová, která vyrůstala se svou matkou Dee Dee. Matka si vymýšlela zdravotní problémy, které vyústily v sérii strašlivých diagnóz a lékařských zásahů.

Server Biography zmiňuje, že matka si problémy vymýšlela již od dceřina narození. Jako miminko prý Gypsy trpěla spánkovou apnoe. Když jí bylo 8 let, Dee Dee ji popsala jako trpící leukémií a svalovou dystrofií a řekla, že potřebuje invalidní vozík a hadičku na krmení.

Následovaly záchvaty, astma či poruchy sluchu a zraku. Kvůli činům Dee Dee bylo Gypsy předepsáno velké množství léků a musela spát s pomocí dýchacího přístroje. Prošla také několika operacemi, včetně zákroků na očích a odstranění slinných žláz.

Když Gypsy shnily zuby – možná kvůli lékům, chybějícím slinným žlázám nebo zanedbání péče – byly vytrženy.

Když nějaký doktor zpochybnil slova Dee Dee, šla k jinému. Dceru instruovala, že nesmí u lékařů mluvit. Později se naučila formou užití léků navodit stavy tak, aby odpovídaly diagnóze, kterou si vymyslela.

Při podezření utíkala

Lidem v okolí to samozřejmě začalo být divné, což Dee Dee řešila tím, že se přestěhovala. Využila například hurikán Katrina v roce 2005 a po přestěhování tvrdila, že byly zničeny všechny dceřiny lékařské záznamy. Mohla tak začít nanovo.

Do domu matky a dcery přišli v roce 2009 na základě anonymního udání sociální pracovníci, ale i je matka přesvědčila, že se jedná o pouhé lži.

Ale jak Gypsy rostla, bylo pro matku těžší a těžší udržovat ji pod kontrolou. Přes internet se Gypsy v roce 2011 seznámila s mužem a utekla s ním. Matka ji ale našla, doma jí zabavila počítač a připoutala ji k posteli.

Když se Gypsy znovu dostala k počítači, připojila se na křesťanskou seznamku, kde potkala Nicholase Godejohna. Pověděla mu o činech své matky a on v červnu roku 2015 přišel k nim domů a matku ubodal.

„Nemohla jsem jen tak vyskočit z vozíku, protože jsem se bála a nevěděla jsem, co moje matka udělá. Neměla jsem komu věřit,“ vysvětlovala Gypsy, proč prostě jen neřekla pravdu.

Gypsy a Nicholase nakonec policie našla a skončili ve vězení. Odtud Gypsy poslala vzkaz, že se cítí svobodnější, než za celý život s matkou.

Volná a vdaná

Příběh Gypsy rozdělil společnost na dva tábory. Pro některé byla vrah, pro jiné oběť. Příběh společnost natolik zaujal, že HBO natočilo dokument s názvem Maminka mrtvá a nejdražší. Společnost Hulu se pak příběhem inspirovala a natočila minisérii Odhalení.

Ve vězení strávila Gypsy 8 let a těsně před propuštěním poskytla rozhovor, ve kterém uvedla, že je na život mimo vězení připravená.

Během svého pobytu ve vězení se dokonce stihla vdát za jistého Ryana, takže po propuštění mohou konečně žít spolu jako manželé. Také si dopřáli opětovnou svatbu hned po propuštění, jak Gypsy říkala v rozhovoru pro server People.

„Máme v plánu uspořádat recepci/opakovanou svatbu s celou naší rodinou a našimi přáteli a šaty a dort a všechno, protože si to zasloužíme. Zasloužím si to. On si to zaslouží,“ prohlásila. Ve stejném rozhovoru pak uvedla, že svého činu lituje každý den a není ráda, že je matka mrtvá.

Život na svobodě si velmi užívá a píše e-knihu o svém životě. Také má velkou komunitu sledujících na svém instagramu.

Zdroje: Šance dětem, Biography, People, Instagram

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články