Guru Jára: Jeho údajným tantrickým rituálem prošly stovky žen. Některé ani nebyly schopné ovládat své tělo

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Guru Jara
Zdroj: Jan Daněk / iDNES.cz / Profimedia

Jmenuje se Jaroslav Dobeš, obecně je ale známý spíše jako Guru Jára. Zakladatel esoterické školy Poetrie se v rámci svých terapií dopustil sexuálního zneužití několika svých klientek, a byl proto odsouzen k 5,5 letům vězení. Donedávna byl na Filipínách, nyní ho policie převezla do České republiky.

Prezentoval se jako duchovní mistr tantry, výtvarník, fotograf a spisovatel duchovní literatury. V roce 2014 byl ale společně se svou spolupracovnicí Barborou Pláškovou obviněn ze znásilnění několika svých klientek.

Dobeš se údajně pokoušel pohlavním stykem ženy takzvaně „odháčkovat“. Tvrdil, že v nich zůstaly „háčky“, které na nich zavěsili jejich bývalí partneři, a jedině stykem s ním se jich zbaví.

Nekonečné soudy

V lednu roku 2018 byli Jaroslav Dobeš s Barborou Pláškovou pravomocně odsouzeni za znásilnění pouze jedné z osmi poškozených ze školy Poetrie. Podle soudů byl totiž proces odháčkování ve většině případů dobrovolný.

„Není si toho vědom, že by někoho znásilnil. Tantrickým rituálem prošly stovky žen. Všechny věděly, o co jde, všechny byly vysokoškolsky vzdělané a mohly si najít na internetu, o co jde. Chceme svědkyně vyslechnout přímo u soudu,“ uvedl tehdy obhájce Jaroslava Dobeše Michal Krčma.

Následoval kolotoč odvolání a v roce 2021 Olomoucký vrchní soud rozhodl o tom, že je dvojice vinna v dalších 6 případech znásilnění. Tehdy byli oba v detenčním zařízení na Filipínách.

Z vyšetřování vyšlo najevo, že dívky ve věku kolem 20 let byly z kombinace nedostatku spánku, stravy a pití unaveny, byly ve stresu a ztrácely vědomí. Nebyly schopné ovládat své tělo a v těchto chvílích je Dobeš zneužíval. Později se ukázalo, že část dívek se pokoušela bránit.

Převoz do České republiky

Guru Jára byl v minulých dnech převezen z Filipín do České republiky. Dá se předpokládat, že stejný osud brzy čeká také jeho obviněnou spolupracovnici. Sám Dobeš je již v pražské věznici, informovaly Novinky.

Česká republika s Filipínami nemá právní dohody. Doba, po kterou byl Dobeš v detenčním zařízení, se mu tak nebude počítat do doby výkonu trestu. Čeká ho tak nyní 5,5 roku za mřížemi.

Zdroj: Novinky, iRozhlas, iDNES, Zlínský deník

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články