Gorila Koko se naučila ve znakové řeči 1000 znaků. Rozuměla dvojnásobku

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Koko
Zdroj: Profimedia

Gorila Koko se narodila v zoologické zahradě v San Francisku. Tam žila několik měsíců obyčejný život, pak si ji ale propůjčila na své experimenty doktorka Francine Patterson. Ta začala Koko učit znakovou řeč a kupodivu se jí v tomto ohledu velmi dařilo.

Koko měla IQ okolo 70. Bylo to dostatečně na to, aby se naučila zhruba 1000 znaků znakové řeči. Podle National Geographic rozuměla gorila dokonce dvojnásobnému počtu znaků.

Hvězda filmů

Koko se díky svým schopnostem velmi rychle proslavila. Objevila se v mnoha dokumentárních filmech, a v roce 1998 dokonce proběhl online chat mezi ní a diváky, připomíná server Koko.

Navíc se snažila v mnoha ohledech napodobovat lidi. Měla proto i vlastní domácí mazlíčky, za život vystřídala několik koček a papouška, s nimiž se mazlila, ale s pomocí svých majitelů je také krmila a starala se o ně.

Měla i své kritiky

Podle serveru Big Think se našlo mnoho lidí, kteří tvrdili, že gorila dělá znaky pouze za pamlsky. Že je ukazuje bez jakéhokoli ladu a skladu, že vlastně není nijak výjimečná, protože by se podobnou věc naučil jakýkoli primát.

Objevilo se ale naopak mnoho lidí, kteří si povšimli toho, že si Koko vytváří i vlastní znaky, logicky je spojuje do souvislostí a dokáže daleko více, než se od ní původně čekalo.

Koko zemřela v roce 2018 ve věku 46 let. Nezisková organizace The Gorilla Foundation, která se o ni starala, tehdy uvedla, že zvíře zemřelo ve spánku, a nijak tedy netrpělo.

Zdroj: The Atlantic, Koko, Big Think, National Geographic

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články