Freak shows: Deformovaní lidé vystupovali za peníze, protože neměli jinou možnost. Dnes měníme svá těla dobrovolně

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Freak show
Zdroj: Jack Delano, Public domain, via Wikimedia Commons

V angličtině se jim říká freak shows. Slovo freak se do češtiny překládá jako blázen, ale zároveň také jako někdo netradiční, podivný, zvláštní. A právě o tom freak shows jsou. Už od dávných časů se během nich lidé mohli za peníze dívat na siamská dvojčata, lidi s nepřirozeně vyvinutým tělem a další osoby na první pohled odlišné.

Především jako součásti cirkusových představení se freak shows těšily pozornosti v 19. a 20. století. Různě deformované osobnosti jsou jejich součástí dodnes.

V současné době jde ale spíše o osoby, které se dobrovolně nechaly potetovat, modifikovaly své tělo implantáty, nebo mají například schopnosti nadpřirozené ohebnosti. V minulosti šlo ale často o vystupování, které bylo jedinou možností na spokojený život podivínů.

Nic jiného jim nezbývalo

Freak shows se poprvé objevily už v 16. století, uvádí Danny Dutch. Během následujících několika století vystupovali tito lidé před publikem, protože jim nic jiného nezbývalo.

Siamská dvojčata, osoby trpící nanismem nebo lidé, kteří se narodili bez některé z končetin. Ti všichni byli společností považováni za podivíny a neměli moc jiných životních příležitostí. Ukazovat se za peníze pro ně bylo možností, jak na svém vzhledu alespoň něco vytěžit.

A to platí dodnes. Rozdíl je v tom, že samotní aktéři jsou na svá čísla hrdí, často dělají maximum pro to, aby bylo jejich tělo jiné. Zatímco dříve šlo spíše o to, že se lidé v cirkusech cítili alespoň trochu přijímáni.

Soucit versus zájem

Ve 20. století začala oblíbenost freak shows upadat. Medicína se tehdy značně vyvíjela a mnoho deformací lidského těla byli najednou schopni lékaři změnit k lepšímu, vysvětluje web Things Said and Done.

Lidé navíc začali s postiženými soucítit. Bylo jim jedinců najednou daleko více líto a přestali na ně nahlížet jako na cvičená zvířata. Koncem století se ale začalo naopak objevovat čím dál více jedinců, kteří byli na své neobyčejné tělo hrdí.

Ti, kteří se narodili nějakým způsobem jiní, si soucit ostatních užívali a využili ho k tomu, aby se stali zajímavými. A čím dál více lidí také začalo svá těla modifikovat úmyslně. Zájem o freak shows tak opět mírně vzrostl. A ačkoli jsou dnes zcela jiné než tehdy, součástí cirkusů jsou i po letech.

Zdroj: Things Said and Done, Medium, Britannica, Danny Dutch, How Stuff Works

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články