Francouz bez končetin přeplaval světové průlivy a projel Rallye Dakar. Teď se chystá do vesmíru

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Philippe Croizon
Zdroj: Profimedia

Býval dělníkem, ale po zásahu elektrickým vedením přišel v roce 1994 o všechny čtyři končetiny. Přesto Philippe Croizon nic nevzdal a v roce 2010, šestnáct let po nehodě, přeplaval Lamanšský průliv. A nejen ten – zvládl všechny světové úžiny, Rallye Dakar a nyní se chystá do vesmíru.

Croizonovi bylo 26 let, pracoval jako dělník a měl doma malého syna. Jeho manželka Suzana čekala jejich druhé dítě.

„Jdu na střechu konečně sundat tu anténu,“ řekl v ten osudný den své ženě.

Celé rodině se změnil život. První dny a týdny po probuzení byly těžké. Croizon věděl, že se musí rozhodnout, zda to vzdá, nebo bude žít a bojovat.

Rozhodl se pro druhou možnost, a vydal dokonce knihu s názvem J’ai décidé de vivre (česky Rozhodl jsem se žít).

„Přestaň čekat, až se ti něco stane, protože se nic nestane,“ říká sportovec, který si dal za cíl přeplavat všech pět úžin mezi kontinenty a zúčastnit se Rallye Dakar.

Vše si splnil

Co si stanovil, to také dokázal. V roce 2010 přeplaval kanál La Manche, a to díky na míru vyrobeným ploutvím a velkému odhodlání.

„Bylo to nejtěžší plavání v mém životě, s teplotou vody čtyři stupně Celsia a silnými proudy,“ řekl poté, co úspěšně dokončil svůj neuvěřitelný úkol, při kterém mu fandil i tehdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Následně plaval z Oceánie do Asie, o měsíc později přes Rudé moře z Afriky do Asie a nakonec pokořil i Gibraltarský průliv. V roce 2012 zdolal poslední úžinu, konkrétně mezi Aljaškou a Kamčatkou.

Suzana však svého manžela dobře zná a zeptala se ho hned poté, co bude následovat. „Dakar,“ odpověděl Croizon bez váhání.

A tak pro něj Yves Tartarin, bývalý pilot a konstruktér, sestavil speciální joystick, který mohl ovládat svým pahýlem.

Dakar a pak Měsíc

Tým však bojoval s penězi a na splnění Croizonovy mise mu chybělo 100 tisíc eur. Tento problém vyřešil katarský závodník Násir Al Attíja.

„Přišel za mnou a řekl: Je nemyslitelné, abys nejel Dakar. A dal mi těch 100 tisíc eur. Je to skvělý jezdec a ještě lepší člověk. A pro mě nový idol,“ řekl dle serveru iDNES Croizon.

Croizon se tak v roce 2017 vydal vstříc čtrnáctidenní štrece a 8 800 kilometrů dlouhé trase Dakaru. A už tehdy měl jasno, co odpoví manželce na její otázku „A co teď?“ Na to jí řekl, že doletět na Měsíc. A opět to myslel vážně.

Elon Musk dle serveru Newsweek souhlasil s Croizonovým vysláním na oběžnou dráhu. A tak se teď sportovec učí anglicky, aby mohl komunikovat s posádkou.

A my věříme, že se do vesmíru opravdu podívá.

Zdroje: RTL, BBC, iDNES, Newsweek

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články