FIRE: Staňte se finančně nezávislými a skončete v práci i o desítky let dříve, než vám diktuje vláda

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
fire
Zdroj: Bez práce jsou koláče

Pravděpodobně každý z nás někdy přemýšlel o tom, jaké by to bylo nepracovat, když pracovat nechcete, ale musíte. Užívat si života, mít peníze, ale nechodit do práce. Díky hnutí FIRE je to z velké části možné.

FIRE značí zkratku pro Financial Independence, Retire Early. To se dá do češtiny přeložit jako „finanční nezávislost, do důchodu brzy“. Zkrátka jde o něco, co každý člověk chce. Jen málokdo ale ví, jak na to.

Časem se zcela osvobodíte od práce

Autor serveru Bez práce jsou koláče popisuje, že v současné době není vlastně tak složité osvobodit se od práce, odejít si užívat daleko dříve a mít u toho stálý příjem peněz. Chce to ale věnovat trochu úsilí a chuti do učení se novým věcem.

Sám začal nejprve poctivým studiem investiční tématiky a všeho, co se jí týká. Potom začal své myšlenky rozvíjet a přizpůsobovat si je na míru podle vlastních investorských zásad, které si každý za sebe musí vytvořit a držet se jich. Zásady totiž určují, jak k celkovému hospodaření se svým kapitálem člověk přistoupí a čím si bude měřit a kontrolovat úspěch.

Následně si založil vlastní akciové dividendové portfolio. Pro zjišťování informací o firmách doporučuje web využívat například YouTube kanál „Rozumný investor“ nebo facebookovou skupinu „€ AKCIE $ dividendy, value investing“.

fire

Zdroj: Bez práce jsou koláče

Výběr firem je podstatný

Výběr firem je sice trochu složitý, je ale velmi důležitý. A následně je samozřejmě podstatné také umět čekat. Vyměňování akcií, jejich růst a opětovný pokles je problematikou, kterou musíte mít předem dobře nastudovanou.

„Cílím na společnosti, které jsou mezi námi desítky let, jsou spíše konzervativní a pravidelně vyplácejí dividendy. V ideálním případě by neměly ani jednou za celou svoji existenci výplatu dividendy vynechat a měly by ji rok co rok pravidelně navyšovat,“ radí server Bez práce jsou koláče.

Následně je třeba vybrat si společnost pro nákup a držení akcií. Jednou z nejjednodušších, se kterou pochopí základy i úplný začátečník, je DEGIRO. Společnost je bezpečná, jednoduchá a má nízké poplatky.

fire

Zdroj: Bez práce jsou koláče

Osobní investování by měla být nuda

Investování by lidem nemělo zabírat mnoho času. Ideální je všechno řešit trvalým pravidelným bankovním příkazem bez vašeho přičinění. Pokud ani nechcete trávit čas výběrem daných konkrétních akcií, tak můžete zvolit investici do jednoho balíčku (například iShares Core MSCI World UCITS ETF), který obsahuje 1600 akcií z 23 vyspělých zemí. Všechny dividendy se vám budou automaticky reinvestovat a vy z nich nemusíte platit daně.

Každá investiční strategie má své výhody i nevýhody, proto prvně budujte sebe, své hodnoty a svoji vidinu bohatého života, z které nakonec vyplyne váš přístup ke správě vašich těžce vydělaných peněz, pro které jste obětovali váš čas a energii.


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články