Fascinující lidské tělo: Ovlivňuje hudba srdeční tep? A jaký byl původní význam husí kůže?

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
lidske telo
Zdroj: Shutterstock

Lidské tělo je složitý komplex vzájemně propojených systémů a životně důležitých orgánů, které den co den pracují, aby plnily funkce nezbytné pro náš každodenní život. A některé informace o něm jsou opravdu fascinující.

Některé funkce našeho těla časem ztratily smysl, většina nás však drží při životě nebo nám ho alespoň ulehčuje. A není na škodu dozvědět se o sobě něco nového.

Máte již plně vyvinutý mozek?

Náš mozek se podle webu Northwestern Medicine plně zformuje až po 25. roce života. Vývoj mozku začíná v zadní části mozku a postupuje vpřed. Proto se vaše čelní laloky, které řídí plánování a uvažování, posilují a vytvářejí spojení jako poslední.

Cholesterol je klíčem k učení a paměti

Mozek má vyšší obsah cholesterolu než kterýkoli jiný orgán. Nachází se v něm přibližně 25 % cholesterolu v těle. Protože však hematoencefalická bariéra brání mozkovým buňkám přijímat cholesterol z krve, musí si mozek vyrábět vlastní. Neurologický institut Dent uvádí, že mozkový cholesterol je mnohem stabilnější než cholesterol v jiných orgánech a po rozpadu je recyklován na nový cholesterol přímo v mozku.

Práší se z vás

Nebaví vás utírat prach? Na vině jste možná vy sami. Přibližně 70 % prachu v domácnosti tvoří buňky lidské kůže. WebMD tvrdí, že ze sebe ročně shodíme zhruba 1,5 kilogramu odumřelé kůže.

Člověk vytrvalý

Lidé sice nejsou největší, nejrychlejší ani nejsilnější zvířata, ale v něčem jsou přece jen nejlepší: v běhu na dlouhé vzdálenosti. Jak uvádí web Orthopaedic specialty group, P.C., dlouhé nohy, vzpřímené držení těla a schopnost odvádět teplo potem z nás dělají skvělé běžce. Pravěcí lidé lovili kořist tak, že ji pronásledovali, dokud zvířata doslova nezemřela vyčerpáním.

Dýcháte a tepete do rytmu hudby

Podle severu Integris Health hudba, kterou posloucháme, může způsobit fyziologické změny krevního tlaku, srdečního tepu a dýchání. Změny v kardiovaskulárním a dýchacím systému, ke kterým dochází při poslechu hudby, odrážejí tempo a intenzitu toho, co posloucháme. Například skladby s crescendem (zvýšením hlasitosti a intenzity) mohou vést k úměrnému zvýšení krevního tlaku, srdeční frekvence a dechu. Naopak decrescenda a tiché periody vedou k poklesu těchto životních funkcí.

Význam husí kůže

Husí kůže je pozůstatkem našich evolučních předchůdců. Vzniká, když se drobné svaly kolem kořene každého chlupu napnou, čímž se chlup více vzpřímí. Jak podotýká The Guardian, při dostatečném pokrytí srstí by se tím srst načechrala, dostalo by se do ní více vzduchu a lépe by izolovala. Ale u člověka vypadá tento jev velice podivně.

Stejně tak máme pocit, že nám vlasy stojí na hlavě, když se bojíme nebo prožíváme emotivní vzpomínku. Mnozí savci si v ohrožení načechrají srst, aby vypadali větší, a tedy nebezpečnější. Našich pár chlupů ale už moc dojem neudělá.

Zdroj: The Guardian, WebMD, Orthopaedic specialty group, P.C., Northwestern Medicine, Neurologický institut Dent, Integris Health
Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články