Falešný doktor Brinkley: Impotenci léčil kozlími varlaty. Vydělal na tom 12 milionů dolarů

od Šárka Blahoňovská
4 minuty čtení
John Brinkley
Zdroj: Author unknown, Public domain, via Wikimedia Commons

V roce 1923 tvrdil doktor John Brinkley, že objevil všelék na šílenství a mužskou impotenci. Za tehdejších 750 dolarů sliboval zázraky. Pacienti odcházeli většinou spokojení. Dokud se nezjistilo, že slavný doktor je ve skutečnosti šarlatán.

Sliboval zázraky díky svému úžasnému objevu – žlázám z varlat mladých kozlů. John Brinkley se samozřejmě setkával i s odmítavými postoji ke své léčbě. Zcela oprávněně byla zpochybňována nejen legitimita jeho „výzkumu“, ale i to, zda má opravdu lékařský diplom.

Mezi lety 1918 až 1930 však chirurgicky vpravil kozlí žlázy tolika mužům po celé USA, že v době své největší slávy vydělal za rok až dvanáct milionů dolarů. Věhlasný léčitel vlastnil několik nemovitostí, jachtu a aspiroval na pozici guvernéra Kansasu. Za svou kariéru však provedl více podvodů než skutečných lékařských zákroků.

Brinkleyho začátky

Jakási nelegitimnost byla zřejmě životním posláním Johna Romula Brinkleyho. Narodil se v roce 1885 jako nemanželský syn svého otce a neteře otcovy manželky v Severní Karolíně. Skutečná matka zemřela, a vychovávala ho proto ta nevlastní.

Otec byl venkovský lékař a zemřel, když bylo Johnovi deset let. Chlapec se tak musel stát živitelem rodiny. Po dokončení základního vzdělání začal pracovat jako poštovní doručovatel a telegrafista. Vždy se však toužil stát lékařem, a rád proto studoval různé knihy o domácím léčitelství.

V roce 1907 se oženil a s manželkou začali cestovat po okolních městech a jako šarlatánští lékaři se naivním lidem snažili vnutit své bylinné léky a různá tonika. Moc úspěšní však nebyli a brzy jim začaly narůstat dluhy.

Lékařskou školu nedostudoval

Ve snaze legitimizovat svůj obchod se zázračnými léky na vše, přestěhoval se Brinkley se svou rodinou do Chicaga a zapsal se na zdejší lékařskou školu. Tu však musel kvůli dluhům předčasně opustit.

Protože nebyl schopný peníze splácet, ostatní lékařské fakulty ho odmítly. Odhodlaný stát se lékařem za každou cenu začal Brinkley i přesto vykonávat praxi jako „odborník přes mužské problémy“ v Tennessee.

Německá medicína byla podvrh

Poté, co se rozvedl a znovu oženil, začal pracovat jako doktor se zázračnou medicínou z Německa, která měla pacientům posílit mužnost. Zázračný lék byl ve skutečnosti pouze obarvenou vodou.

Dluhy si ho opět našly a tentokrát vše skončilo krátkým vězením. Zachránil ho jeho nový tchán, který za něj dluhy splatil.

Po návratu z vězení se Brinkley přestěhoval do Arkansasu, kde si otevřel novou praxi, tentokrát jako specialista na nemoci žen a dětí. A brzy si získal uznání místních obyvatel.

John Brinkley

Zdroj: Unknown authorUnknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Díky falešnému diplomu se mu podařilo zapsat na lékařskou univerzitu v Kansas City, opět zde ale dlouho nevydržel a studia nedokončil. Šel si však za svým a brzy měl nastat jeho skutečný lékařský průlom.

Chvíli skutečně léčil

V roce 1916 se usadil v kanadském Milfordu, kde provozoval malou kliniku, kde pomáhal léčit oběti chřipkové pandemie. Získal si tak důvěru, uznání a dobré jméno v místní komunitě. Na přelomový nápad ho přivedl jeden z jeho pacientů.

Inspirovali ho mladí kozlíci

Místní farmář si stěžoval, že bojuje s impotencí. Byli zrovna na jeho farmě a Brinkley napůl ve srandě ukázal na kozla a řekl, že kdyby měl jeho varlata, takové potíže by nemusel řešit. Farmář mu na to odpověděl, proč mu tedy pár kozlích žláz netransplantuje, že je to stejné, jako kdyby on narouboval dva druhy jabloní.

To byla voda na Brinkleyho mlýn. Zákrok provedl a o rok později manželka toho farmáře porodila malého chlapce – první dítě narozené po „transplantaci“ kozlí žlázy. Bylo to samozřejmě dílem náhody, farmář však věřil, že může být Brinkleymu vděčný.

Muži chtěli Brinkleyho zázračnou operaci

Vzkazky o Brinkleyho nové „zázračné“ léčbě se začaly rychle šířit. Klinika se tak brzy zaplnila muži, kteří byli ochotni zaplatit 750 dolarů (dnešních asi 10 000 dolarů) za implantaci kozlích varlat. Sláva se brzy rozkřikla za hranice malého města a v roce 1922 už byl Brinkley se svou inovativní léčbou národní senzací.

Z dlužníka se stal milionář

Když ho pozval majitel Los Angeles Times, aby operaci provedl na jednom z jeho editorů, úspěšná Brinkleyho operace kozlích žláz se stala světově proslulou. Z člověka s dluhy se najednou stal milionář. Omámený úspěchem začal Brinkley tvrdit, že kozlí žlázy dokážou vyléčit téměř cokoli, tedy nejen impotenci.

Vyléčit měly chřipku i nespavost, a dokonce i blázny z šílenství. Každý problém měl podle Brinkleyho prapůvod právě ve žlázách. Noviny se plnily reklamami na jeho úspěšné operace a fotkami se senátory i hvězdami, kteří operaci podstoupili. K tomu všemu samozřejmě neopomínal prodávat své šarlatánské produkty v síti Brinkleyho lékáren.

Nikdo jiný tuto operaci nemohl provést

Samozřejmě tvrdil, že tento typ operace zvládne pouze on sám a nemůže ji nikoho dalšího naučit. Dnešní odborníci se však domnívají, že celý proces byl vlastně docela jednoduchý a vůbec ne zázračný. Operace byla pouhým přišitím kozlího varlete do pacientova šourku. Brinkley varle nespojoval s krevními cévami, a žláza proto ve skutečnosti v těle pacientů nijak nefungovala.

Americká lékařská asociace však od samého počátku věděla, že Brinkleyho slavné operace jsou fraška. Snažila se proto dělat vše možné, aby Brinkleyho zastavila. Nakonec zjistili, že podepsal přes čtyřicet úmrtních listů a šlo o jasné zanedbání péče. Odebrali mu licenci, která byla stejně falešná.

Brinkley se ještě marně snažil uspět jinde, ucházel se například o místo guvernéra Kansasu, jeho pokusy však již byly marné. Když podal žalobu na doktora, který ho označil za moderního lékařského šarlatána, nakonec byl sám žalován o více než tři miliony dolarů. Brinkley nakonec skončil chudý a kvůli krevní sraženině ještě přišel o nohu. Zemřel vyhoštěný do Texasu v roce 1942.

Zdroj: allthatsinteresting.com, en.wikipedia.org

Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články