Extrovertů a introvertů je ve společnosti jen minimum. Většina z nás jsou ambiverti

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Ambivert
Zdroj: Shutterstock

Pojem ambivert není příliš známý. Když se ale o někom mluví jako o extrovertním nebo introvertním člověku, dovedeme si představit, o koho jde. Ambivert je zjednodušeně řečeno člověk, který je na hranici mezi těmito dvěma typy osobností.


Extroverti jsou osoby, které čerpají inspiraci a energii především z okolního světa. Jde o lidi, kteří se rádi předvádějí, milují být středem pozornosti, na první schůzce o sobě prozradí i svá největší tajemství, jsou velmi hovorní a nevydrží dlouho sami.

Naproti tomu introverti jsou spíše lidé, kteří potřebují být občas sami, trvá jim déle, než člověku důvěřují natolik, aby se mu otevřeli, ve větší společnosti se cítí nesví a neradi poznávají nové lidi. Ambivert je pak člověk, který má z obou typů osobnosti něco.

Třetí kategorie

Ve dvacátých letech minulého století rozdělil zakladatel analytické psychologie švýcarský lékař a psychoterapeut Carl Gustav Jung lidi do dvou kategorií podle zaměření libida, uvádí Healthline.

Ne každý ovšem ví, že mimo tyto dvě kategorie existuje ještě jedna další. O ambivertech se obecně příliš nemluví. Přesto jich ale po světě chodí nejvíce. Jen málokdo se totiž podle všeho dá považovat čistě za introverta, nebo extroverta.

Podle článku ze září roku 2017 v Journal of the History of the Behavioral Sciences se o ambivertovi poprvé zmínil Edmund S. Conklin v roce 1923. Ten ho popsal jako normálního člověka, a naopak extroverty a introverty označil za extrémy.

Většina z nás má v sobě ambiverta

Existují lidé, kteří si myslí, že jsou plně extrovertní. Mají radost ze společnosti, rychle se seznamují, nebojí se mluvit o svých problémech. Jenomže jednou za čas je přemůže pocit, že by byli nejraději sami, chtějí se uzavřít do sebe a najdou v sobě kousek introverta.

A stejně je to i v opačném případě. Pokud se nevyznáte sami v sobě a vnímáte oba typy osobnosti jako ty, které vás vystihují, nejspíš jste jednoduše ambivert.

Je zajímavé, že se dlouhé roky mluvilo pouze o dvou typech osobnosti. Od doby, co je známý pojem ambivert, je prokázáno, že právě tohoto typu lidí je na světě nejvíce a čistých introvertů a extrovertů je opravdu pouhé minimum.

„Lidí, kteří jsou vysloveně vyhranění introverti, nebo vyhranění extroverti, je ve společnosti jen velmi malé procento. Většina z nás v sobě má kus obojího a pracuje s tím podle situace,“ konstatuje pro iDNES Klára Gajdušková, psycholožka a koučka ze společnosti Respektrum.

Zdroj: Prevention, Science of People, Wiley Online Library, Healthline, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články