Existuje hned několik věcí, co by babička nikdy nevyhodila. Vezměte si z nich inspiraci

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
babicka uklid
Zdroj: Shutterstock.com

O babičkách je známo, že jsou to zkušené ženy, ostřílené životem, na jejichž rady se dá vždycky spolehnout. Měli bychom si z nich brát příklad. Kupříkladu u některých věcí, které by babičky nikdy nevyhodily, protože by pro ně našly ještě další využití.

Zatímco některé věci mnoho z nás bez přemýšlení vyhodí, protože se nám zdají neužitečné, babičky to vidí jinak. Pro těchto deset věcí by našly další využití – a vy si z nich můžete vzít inspiraci!

Staré mince

Mince se neustále mění, vyvíjejí a některé se postupem let přestávají používat. Vzpomeňte si na haléře, které tu svého času měly své místo a byly považovány za klasické platidlo. Dneska už se haléři dávno neplatí, přesto byste je nemuseli hned vyhodit.

Co by s haléři udělaly naše babičky? Určitě by z nich něco vyrobily! Stačí trocha fantazie a třeba i lepidlo – kombinace lepidla a mincí nechá vzniknout třeba podložce pod hrníček. A kdybyste těch mincí nastřádali opravdu hodně, proč z nich neoživit starou podlahu?

Citronové slupky

Citron používáme třeba při pečení. Zpravidla ale nespotřebujeme celou jeho kůru. Ta pak končí v koši, a to je škoda. Alespoň podle babiček.

Co udělat s citronovou slupkou? Použijte ji po vzoru zkušených babiček jako skvělý dezinfekční prostředek. Namočte je do horké vody a vyrobte čistič, který lze použít od kuchyně po koupelnu.

Staré povlečení

Povlečení je praktická i estetická součást ložnice. Měníme je podle potřeby, když se nám přestane líbit, koupíme si nové. Proč ale staré ložní prádlo vyhazovat? Babičky by našly způsob, jak ho využít. Můžete z něho ušít třeba pyžamové kalhoty nebo jej natrhat na hadry, které pak doma určitě najdou využití.

Noviny

Další z věcí, které by babička nevyhodila z domu, aniž by se nezamyslela nad jejím dalším zužitkováním, jsou noviny. Nejdříve vám poskytnou užitečné informace a poté je lze použít třeba na mytí oken. Kdo má špetku fantazie, může novinami obložit starý nábytek a dopřát mu nový kabátek.

Alobal

Jak naložit s použitým alobalem? Je pomačkaný a pro další zabalení potravin už se nehodí. Vyhazovat ho ale nemusíte. Skvěle se totiž hodí k drhnutí hrnců, používá se i pro čištění stříbra.

Zbytky mýdla

Hodně lidí má tendence klasická tuhá mýdla vyhodit, jakmile jsou pro ně příliš malá. Zbytky mýdla tak končí v koši. Babička by to neudělala, pečlivě by totiž zbytky mýdel sbírala a vkládala do staré punčochy. Proč? Funguje totiž jako pouzdro na mýdlo, které lze zavěsit na kohoutek a dále pohodlně použít.

Knoflíky

Knoflík sem – knoflík tam. Proč je skladovat a nevyhazovat? Jednoduše proto, že když se vám náhodou utrhne knoflík na halence nebo na košili, najdete si v zásobě náhradní. Jak snadné, že?

Slupky od zeleniny

Slupky z mrkve, brambor nebo jiného druhu zeleniny většina z nás vyhazuje. Přitom právě slupky v sobě obsahují pro naše zdraví to nejcennější. Přidejte k nim sůl a pepř, trochu oleje a špetku koření a udělejte z nich vývar!

Ubrousky do sušičky

Ubrousky do sušičky jsou šikovná věc, která předchází pomačkanému oblečení. Po použití je nevyhazujte, ale skladujte je a používejte na utírání prachu. Babička by vás pochválila za tak úsporný a efektivní trik!

Lahve od vína nebo od piva

Vyrobte si ze starých lahví od vína nebo od piva originální vázy. Lze je natřít pěknou barvou, můžete je potřít lepidlem a omotat provázkem. I zde se fantazii meze nekladou!

Zdroj: homehacks.co

Autor: Nikol Kolomazníková


Související články