El Salto del Colacho: Španělský festival, při kterém se skáče přes narozené děti

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Salto del Colacho
Zdroj: Profimedia

Již 400 let má tradici španělský festival El Salto del Colacho, který je po týdnu završen aktem, při kterém tuhne běžnému pozorovateli krev v žilách. Muži převlečení za ďábla při něm totiž přeskakují nemluvňata, aby od nich odehnali zlo.

Tento festival se koná každý červen ve městě Castrillo de Murcia, tzv. „ďáblův skok“ je součástí festivalu El Salto del Colacho a má tradici již od roku 1620.

Skok z Colacha

Ve skutečnosti se neví, kdy byl zorganizován první El Salto del Colacho, ale dle serveru The Culture Trip k němu dochází přinejmenším již od 17. století.

Muž, kterému se říká Colacho, se v tento svátek obleče jako ďábel, a v pestrém oblečení běhá po městě s bičem a terorizuje obyvatele. Ti mu na oplátku nadávají. Jedná se však jen o předzvěst toho hlavního, co Colacho učiní na konci festivalu.

Na závěr festivalu se totiž všechna miminka narozená ve městečku Castrillo de Murcia položí na matraci položenou na ulici a Colacho přes ně skáče.

Tento neobvyklý čin údajně očišťuje novorozence od jejich prvotního hříchu, který si prý lidé nesou v důsledku neposlušnosti Adama a Evy vůči Bohu v zahradě Eden. V současnosti je však festival považován i za významnou kulturní slavnost, která patří k dědictví města.

Po skoku Colacha jsou miminka zahrnuta okvětními lístky a požehná jim místní kněz. Teprve poté si je rodiče mohou vzít zpět.

Na celý průběh této nevšední tradice se můžete podívat například na YouTube.

Kontroverzní tradice

Ačkoliv má tato tradice katolický základ, byla v posledních letech katolíky odsouzena. Papež Benedikt dokonce nařídil kněžím v oblasti, aby se od této slavnosti distancovali.

Důvodem má být to, že dítě je v náboženské komunitě očišťováno křtem, a festival je tudíž považován za neortodoxní.

Festival je také kritizován za to, že je nebezpečný a může při něm dojít k úrazu. Dle některých může mít tento zážitek i neblahý vliv na dětskou psychiku.

Avšak pro místní je festival natolik důležitý, že některé ženy dokonce vyvolávají předčasně porod jen proto, aby se jejich dítě mohlo slavnosti účastnit.

Vzhledem k dlouhé tradici a skutečnosti, že festival i přes tyto zákazy pokračuje, se tak dá přepokládat, že malé městečko svou tradici jen tak nezruší.

Zdroj: Insider, The Culture Trip, YouTube, National Geographic

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články