Doomscrolling: Negativní zprávy na internetu vás mohou psychicky zničit. Chraňte své zdraví

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zena u notebooku
Zdroj: Pixabay

Doomscrolling je poměrně nový pojem, který se podle některých lidí objevil především v době covidové pandemie. Řada vědců uvádí, že existoval už dříve, v této době se ale rozšířil, píše BBC. Jedná se vlastně o záměrné vyhledávání negativních zpráv na internetu.

Cambridge Dictionary popisuje doomscrolling jako nadměrné trávení času u počítače či mobilního telefonu, během kterého procházíme negativní zprávy a záměrně k nim hledáme další informace. Ačkoli se to možná nezdá, odborníci před touto aktivitou varují. Může totiž zničit psychické zdraví.

Citlivost na negativní informace

Lidský mozek je velmi citlivý na přijímání negativních informací, uvádí Cleveland Clinic. Znamená to, že tento druh novinek považuje za ty nejdůležitější a staví je do popředí před pozitivními či neutrálními zprávami.

Pokud se příliš zahltíme negativy, samozřejmě to bude mít výrazný vliv na to, jak se cítíme. Lidé se v takovém případě mohou potýkat s depresemi, nespavostí, hledat smysl života, popisuje problémy Mayo Clinic.

Proč to děláme a jak přestat?

Mnoho lidí má pocit, že když se děje něco špatného, musí si o tom načíst co nejvíce informací, protože pak budou lépe připraveni na jakoukoli situaci. To je ale pouze naše myšlenka, která ve skutečnosti není pravdou, píše BBC.

Pokud se stane něco negativního, bude se o tom samozřejmě všude psát a člověk se tomu nevyhne. Měl by si ale informaci jen letmo přečíst, a pokud se ho situace přímo netýká, více se s ní nezabývat. Přesto mají mnohdy lidé tendenci hledat víc a víc, dokud se psychicky zcela nezničí.

Zabránit doomscrollingu je velmi těžké. Nejlepší prevencí je kompletní omezení času stráveného na internetu. Můžete také sami sobě určit, že některé stránky, kde negativní informace převládají, jednoduše otevírat nebudete vůbec. Kdykoli se navíc dočtete něco negativní, nezapomeňte si potom pustit pozitivní video, nebo si promluvit na milé téma s přáteli, aby se vaše pocity vyrovnaly.

Zdroj: BBC, Cambridge Dictionary, Cleveland Clinic, Health, Mayo Clinic

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články