Den svatého Patrika je křesťanským svátkem. Oslavy se ale zvrhly a nyní se jedná o zábavu plnou pití, tance a zelené barvy

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Den svateho Patrika
Zdroj: VGstockstudio / Shutterstock.com

Blíží se 17. březen a s ním i velké zelené oslavy Dne svatého Patrika. Proč se vlastně tento zelený svátek slaví a kdo byl svatý Patrik? Byl to misionář, který v Irsku šířil křesťanství. Původní svátky tak byly opravdu křesťanského charakteru. Nyní jsou však spojené s pitím a hudbou. A hlavně zelenou barvou.

Svatý Patrik je patronem Irska, a největší oslavy tak probíhají právě zde. Ale díky irským imigrantům se rozšířily do celého světa, a tak 17. března mnoho zemí světa zezelená.

Z otroka misionářem

Podle Historic UK se Den svatého Patrika slaví již od pátého století a od devátého století jej křesťané slavili jako náboženský svátek. Do církevního kalendáře byl ale zařazen až ve století sedmnáctém.

Patrik se dle zmíněného serveru narodil kolem roku 386 bohatým rodičům. O jeho raném životě toho není mnoho známo, ale věří se, že byl zajat a prodán do otroctví poté, co byla jeho rodina přepadena a oloupena o majetek.

V otroctví strávil Patrik dlouhých šest let, než se mu podařilo utéct. Po svém útěku měl zažít andělské zjevení, kdy mu anděl řekl, ať se vrátí zpět do Irska a stane se misionářem.

Krátce poté Patrik odcestoval do Galie, kde studoval náboženství u Germana, biskupa z Auxerre. Jeho studium trvalo více než patnáct let a vyvrcholilo jeho vysvěcením na kněze.

Poté se věnoval misionářství dalších třicet let a o jeho životě vzniklo mnoho legend. Například se říká, že dokázal vzkřísit mrtvé. Legendy samozřejmě během mnoha let mnoho jeho činů zveličily, ale doloženým faktem zůstává, že v Irsku založil kláštery, kostely a školy.

Imigranti oslavy přivezli do USA

V Irsku je Den svatého Patrika státním svátkem a od konce 20. století jsou zde pořádány rozsáhlé mezinárodní festivaly a přehlídky.

Do Spojených států amerických přinesli tento svátek irští imigranti. Boston uspořádal svůj první průvod na Den svatého Patrika v roce 1737, po něm následoval New York City v roce 1762.

Od roku 1962 pak Chicago barví svou řeku nazeleno, jak uvádí Britannica.

Zatímco dříve se jednalo o náboženský svátek, dnes je to den, kdy se lidé převléknou do zelené barvy, pijí zelené pití, tancují a poslouchají irskou hudbu.

Pokud byste chtěli zažít opravdové oslavy tohoto svátku, musíte dle Country Living navštívit některou ze zemí, kde se tento svátek skutečně slaví. Namátkou server zmínil samozřejmě USA a Irsko, dále Anglii, Kanadu, Austrálii, Nový Zéland či Japonsko.

Hlavní symboly oslav

Slavnost každoročně připadá na 17. březen a jejím základem je zelená barva a trojlístek. Ten byl totiž dle History ve starověkém Irsku posvátnou rostlinou, protože symbolizoval znovuzrození jara.

V sedmnáctém století se pak trojlístek stal symbolem vznikajícího irského nacionalismu.

Dalším symbolem jsou skřítci, což je symbol převzatý z keltské víry ve víly, drobné muže a ženy, kteří mohli využít své magické síly ke službě dobru nebo zlu.

Ačkoli byli skřítci v keltském folklóru pouze malými postavami, byli známí pro své lsti, které často používali k ochraně svého pověstného pokladu.

Mimochodem, skřítci mají svůj vlastní svátek, který se slaví 13. května.

Zdroj: Historic UK, Britannica, History, Country Living

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články