Císař Nero si vzal mladého otroka, který mu připomínal zesnulou ženu. Dal ho vykastrovat a považoval ho za svou oficiální milenku

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Cisar Nero
Zdroj: cjh1452000, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Vláda římského císaře Nera byl krutá. Období, kdy vládl, je spojováno se sebevraždami, tresty smrti a krutými činy, které se Nero nebál páchat. Některé věci, které jen tak ze svého rozmaru udělal, jsou ale ještě hrozivější než ty ostatní. Patří k nim i vykastrování mladého chlapce, kterého si následně vzal a označil ho za císařovnu.

Nero byl známý tím, že si s lidmi dělal, co se mu zachtělo. Když měl právě náladu na to vidět někoho umírat, zkrátka nechal zavraždit některého vězně. Muže i ženy zneužíval, jak se mu zachtělo.

Připomínal mu jeho ženu

Když Nero usedl na trůn, měl po svém boku ženu Poppaea Sabinu. Tu sice miloval, přesto podle historiků pravděpodobně zapříčinil její smrt. Když si jednoho dne dovolila říci mu, že se vrací pozdě domů, těhotnou ženu Nero kopl do břicha. Na následky zranění zemřela, píše Grazia Daily.

Někteří odborníci se nicméně domnívají, že Nerova manželka zemřela až při porodu. Podle všeho ji totiž miloval a nedokázal by jí ublížit. Ať už je pravdivá kterákoli verze, Nero se následně zamiloval do mladičkého otroka, který mu měl svou tváří jeho ženu připomínat.

Císař se rozhodl, že ho pojme za svou manželku. K tomu ale musel nejprve udělat několik zásadních změn. A jednou z těch nejvýraznějších byla kastrace nebohého mladíka. Eunucha pak skutečně pojal za ženu, a to včetně velkolepé svatby.

Nerova oficiální milenka

Na veřejnosti byl Sporus oficiálně oslovován jako císařovna, paní nebo oficiální milenka. Mohl také nosit klenoty vyhrazené pro císařovnu. Ačkoli Nerovu lásku, kterou mu císař prokazoval velmi zvláštním způsobem, Sporus nikdy neopětoval, zůstal s ním až do jeho smrti.

V roce 68 spáchal Nero sebevraždu poté, co upadl v nemilost veřejnosti. Sporův život ale ani poté nebyl šťastný, uvádí Cultura Colectiva. Jeho další „majitel“ císař Otho také spáchal sebevraždu.

Nový císař uspořádal hon na mladého milence předchozích vládců a hodlal Spora použít během gladiátorských her. Mladík se ve věku 20 let rozhodl, že už trpěl dost. Aby se vyhnul veřejnému ponížení, ukončil svůj život vlastní rukou.

Zdroj: All That’s Interesting, Grazia Daily, Cultura Colectiva

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články