Čínský Oskar Schindler: Feng-šan Ho zachránil tisíce Židů. O jeho činech se ale mluví minimálně

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Ho Feng Shan
Zdroj: yadvashem.org, Public domain, via Wikimedia Commons

Říká se mu čínský Oskar Schindler. Před nacisty zachránil tisíce Židů. Přesto se o něm ale v zemi téměř nemluví. Feng-šan Ho by měl být považován za hrdinu. Jeho činy ale v Číně zná jen málokdo.

Zatímco u nás se o válečných hrdinech na školách děti učí alespoň základní informace, v Číně jméno Feng-šan Ho jen tak někdo nezná. Pro Aish to v minulosti potvrdil i Li Cchi Cchi, který uvedl, že se na školách o této části minulosti v zemi příliš nemluví.

Riskoval všechno

Feng-šan Ho byl ve 30. letech minulého století generálním konzulem ve Vídni. V té době také vystavil tisíce přistěhovaleckých víz. A přitom sám riskoval všechno.

Vídeň tehdy patřila mezi hlavní základny gestapa. Všudypřítomní agenti mohli kdykoli hrdinu zachraňujícího nevinné životy zklikvidovat. On přesto ale riziko podstoupil a stal se jedním z největších válečných hrdinů, o jehož činech se ale dnes dostatečně nemluví.

Záchrana před smrtí

Díky vízům umožnil Feng-šan Ho mnoha Židům uniknout před smrtí v koncentračních táborech. Tam tehdy byli do plynu posíláni muži i ženy, smrt často čekala i děti. Ti, kteří nebyli odsouzeni k smrti hned, umírali v bolestech na nemoci, které se zde šířily.

Jako zázrakem dobré činy čínskému Schindlerovi procházely a povedlo se mu před krutým osudem zachránit skutečně tisíce Židů. Nakonec zemřel až v roce 1997 ve Spojených státech. Bylo mu tehdy 96 let.

Čtyři roky po jeho smrti mu byl státem Izrael udělen prestižní titul Spravedlivý mezi národy. Stal se tak druhým Číňanem, který kdy toto ocenění získal. Prvním byl Pan Jun Shun, který během války pomáhal s ukrýváním ukrajinské židovské dívce.

Zdroj: Yad Vashem, Aish, CNN, HMD

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články