Chippendales: Legendární pánská revue má temnou historii. Její zakladatel šel doslova přes mrtvoly

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Chippendales
Zdroj: JA / Everett Collection / Profimedia

Legendární pánská taneční revue sklízí úspěchy po celém světě. Chippendales jsou známí svými svalnatými mužskými tanečníky, davy nadšených fanynek a dynamickými show. Tato veselá striptérská franšíza má však i svou stinnou stránku.

Její zakladatel Steve Banerjee byl nebezpečně posedlý ochranou úspěchu své mužské striptérské skupiny. Až tak, že se uchýlil k násilí a žhářství. Zorganizoval vraždu svého obchodního partnera, naplánoval několik dalších vražd svých bývalých zaměstnanců a tvrdě bojoval se svou konkurencí. Ačkoli byl nakonec dopaden, příběh „chippendaleských vražd“ měl šokující konec.

Jak Steve Banerjee založil Chippendales

Somen „Steve“ Banerjee se narodil v roce 1946 v indické Bombaji. Stejně jako mnoho dalších přistěhovalců se vydal do Spojených států, aby si splnil svůj americký sen. Po jednom podnikatelském neúspěchu se v roce 1975 rozhodl koupit problémový bar Destiny II. v Los Angeles. Přejmenoval ho na Chippendales a snažil se ve Městě andělů udělat klubu lepší reputaci.

Dal na rady promotéra Paula Snidera (člověka, který pak v roce 1980 zastřelil modelku Playboye Dorothy Strattenovou) a v roce 1979 v klubu zahájil „pánskou exotickou taneční noc pouze pro dámy“.

Tanečníci se prý zpočátku báli o svou image, ale přehlídka byla mezi návštěvnicemi tak úspěšná, že se na návštěvu klubu brzy stály dlouhé fronty.

Bývalá přidružená producentka Chippendales Candace Mayeron vysvětlovala úspěch klubu tím, že to bylo vůbec poprvé, co existovalo něco zcela zaměřeného pouze na dámy.

Rozhodl se odrovnat veškerou konkurenci

Jak sláva Chippendales rostla, Banerjee začal být posedlý snahou ochránit svůj úspěch. A to i za cenu násilí. V roce 1979 proto nechal vypálit konkurenční noční klub Moody’s Disco. O pět let později udělal totéž i s barem Red Onion.

Mezitím začal Banerjee spolupracovat s Nickem De Noiou, producentem a choreografem z New Yorku. Chtěl od něj pomoc s rozšířením svého podnikání a brzy se stali společníky.

Banerjee však začal De Noiovi brzy závidět jeho kreativitu a charisma. Právě jeho totiž začali lidé považovat za ústřední postavu Chippendales a nazývali ho „Mr. Chippendales“. Přestože výdělek ze společného nápadu – turné skupiny – měl jít takzvaně půl na půl, Banerjee začal mít pocit, že ho jeho společník šidí.

Vraždy v Chippendales

V roce 1987 se proto rozhodl, že se o De Noiu postará jednou provždy. 7. dubna toho roku vešel do newyorské kanceláře Nicka De Noii ozbrojený muž a střelil ho do levé tváře.

De Noia zemřel a mnozí v Chippendales dobře věděli, kdo za jeho vraždou stojí. Candace Mayeron později řekla, že ani nepochybovala o tom, že to byl Steve. Na protest proti jeho jednání odešlo několik tanečníků.

Steve Banerjee vraždu skutečně zorganizoval. FBI nakonec zjistila, že na vraždu najal muže jménem Ray Colon a ten pak touto prací pověřil Gilberta Lopeze. Tím však chippendaleské vraždy nekončily. Banerjee byl prozatím na svobodě, protože mimo pověsti, které o případu kolovaly, neměla tehdy FBI žádné důkazy.

A Banerjee nadále nemilosrdně ochraňoval franšízu, kterou vybudoval. V roce 1991 se rozhodl znovu najmout Raye Colona. Tentokrát po něm chtěl větší službu. Měl odjet do Anglie a zabít několik bývalých zaměstnanců Chippendales, kteří odešli do konkurenčních skupin.

Colon na práci opět najal nájemného vraha, tentokrát však šlápnul vedle. Najatý muž oslovil FBI a řekl jim vše, co věděl. Jaké dostal instrukce, ukázal seznam jmen i kyanid, kterým měl tanečníky v Anglii zabít. Když FBI prohledala dům Raye Colona, našla dostatek kyanidu pro zabití až 230 lidí.

Všechny cesty vedly k Banerjeemu

Colon si ve vězení odseděl sedm měsíců a nakonec souhlasil, že policii pomůže chippendaleské vraždy vyřešit a přiměje, aby se Banerjee přiznal. Nebyl to však jednoduchý úkol, Banerjee se jen tak nenechal nachytat. Došlo mu, že by na sobě Colon mohl mít odposlech, a proto si na všech schůzkách dával pozor co říká, případně své odpovědi psal na papír, který pak roztrhal.

Sklapla past

Po několika pokusech se však FBI konečně zadařilo. Colon navodil dojem, že je na útěku, a setkal se s Banerjeem v hotelovém pokoji ve Švýcarsku. Agenti tajně poslouchali za zdí a konečně získali potřebné důkazy.

Banerjee promluvil o najímání Colona i o pokusech o vraždy několika bývalých zaměstnanců. V září 1993 ho FBI konečně zatkla.

Nečekané rozuzlení případu

Zakladatel Chippendales byl obviněn z vraždy De Noie, žhářství, najmutí vraha, nabádání k vraždě a porušování federálního zákona. Hrozilo mu 26 let vězení. Den před vynesením konečného rozsudku, 23. října 1994, nastal v případu poslední, šokující zvrat.

Steve Banerjee se ve vězení oběsil. Jeho sebevražda byla neskutečným závěrem vražedné ságy v Chippendales. A ukázala také šokující pravdu – že slavná pánská revue měla své kořeny ve žhářství, zradě a vraždě.

Zdroj: en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články