Charlese Mansona dostalo za mříže svědectví členky jeho rodiny. Svědomí ji tížilo až do smrti

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
charles manson
Zdroj: Profimedia

Na začátku letošního roku zemřela Linda Kasabian, členka nechvalně proslulé rodiny Charlese Mansona. Jako jediná se však vraždění přímo nezúčastnila a díky jejímu svědectví se podařilo dostat viníky za mříže.

Lindě Kasabian bylo 20 let, když v červenci 1969 opustila svého manžela Roberta Kasabiana a odešla žít na Spahnův ranč, kde tábořil Charles Manson a jeho stoupenci.

Vraždy vedené nenávistí

Touha Charlese Mansona zabíjet nakonec vedla k tomu, že poslal Lindu Kasabian, Susan Atkins, Patricii Krenwinkel a Charlese Watsona na vražednou misi.

V časných ranních hodinách 9. srpna 1969 čekala Kasabian u auta, zatímco ostatní zabili pět lidí včetně herečky Sharon Tate, manželky režiséra Romana Polanského.

Další noc, tentokrát se samotným Mansonem, se skupina vydala do domu manželů LaBiancových. Manson manžele svázal a odešel s Kasabian. Několik jeho stoupenců pak LaBiancovy ubodalo k smrti.

Vraždy, které pro mnohé znamenaly konec mírumilovných 60. let, zůstaly dlouhé měsíce nevyřešeny. Vyšetřovatelé však nakonec přišli na stopu Mansonovy rodiny.

Klíčová svědkyně

Susan Atkins, která zemřela v roce 2009, se rozhodla podat svědectví, které vedlo k obvinění, ale nakonec odmítla v Mansonově procesu svědčit.

To naštěstí nevadilo Vincentu Bugliosimu, hlavnímu žalobci, protože získal jiného svědka – Lindu Kasabian. Linda dostala podmíněnou imunitu, o kterou by přišla, pokud by nevypovídala podle pravdy.

Proces s Mansonem a třemi ženami (Watson byl souzen později samostatně) trval několik měsíců. Hlavní svědkyně vypovídala sedmnáct dní a odolávala ústrkům obhájců a někdy i samotného Mansona.

V rozhovoru v pořadu Larry King Live v roce 2009, kde vystoupil po boku Kasabian, nenechal hlavní žalobce Bugliosi nikoho na pochybách, že právě ona dostala Charlese Mansona za mříže.

„Jestli někdy existoval hvězdný svědek obžaloby, pak to byla Linda Kasabian,“ řekl. „Bez jejího svědectví by pro mě bylo nesmírně obtížné odsoudit Mansona a jeho spoluobžalované.“

Život po procesu

Podle názoru Bugliosiho byli členové Mansonovy rodiny bezohlední vrazi. Kasabian podle něj neměla násilnické sklony a vzali ji s sebou jen proto, že měla řidičský průkaz.

Linda Kasabian byla také jediná z Mansonovy rodiny, kdo nad svými skutky vyjádřil lítost. Jak uvádí web Style Caster, změnila si později jméno na Chiochios, zřejmě proto, aby se distancovala od svého dřívějšího já.

Přesto měla své odpůrce, kteří jí vyčítali, že se vyhnula trestu za svou roli ve vraždách, když mohla, neutekla před Mansonovou rodinou a svou malou dceru nechala na ranči v péči ostatních i v době po vraždách.

Svoje chování zdůvodnila později Kasabian strachem z Mansona a nedůvěrou v policii.

Po procesu se snažila vést normální život, ale případ se s ní táhl až do smrti – svědomí se snažila ulevit alkoholem i drogami. Zemřela 21. ledna 2023 ve věku 73 let v nemocnici v Tacomě. Příčina úmrtí nebyla zveřejněna.

Zdroj: Larry King Live, The New York Times, Style Caster, First Curiosity

Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články