Čarodějnice z Wall Street: Miliardářka Hetty Green proslula svým lakomstvím

od Silvie Grulichová
3 minuty čtení
Hetty Green
Zdroj: National Magazine, Public domain, via Wikimedia Commons

Jednou z mnoha postav pozlaceného věku, období poslední třetiny 19. století, kdy Spojené státy zažívaly obrovský hospodářský rozmach a plodily tak první miliardáře, byla Hetty Green. Výstřední, ale svým způsobem geniální žena, která chodila po ulicích Wall Street v černém oblečení a závoji a vydělávala nepředstavitelné částky peněz.

Ty však úzkostlivě šetřila a její obezřetnost a lakota byly pověstné. V období pozlaceného věku se stala nejbohatší ženou Ameriky díky tomu, že vstoupila na území, které bylo považováno za výsostně mužské.

Než se Harriet „Hetty“ Robinson v roce 1834 narodila, její rodina vydělala miliony na své velrybářské flotile sídlící v přístavu New Bedford. Harrietin jediný bratr zemřel, když byl velmi mladý, a rodina se proto zaměřila na správnou výchovu Hetty jako jediné budoucí dědičky rodinného jmění.

Vychovávána pro Wall Street již od raného dětství

Otec i dědeček se rozhodli postarat, aby na toto „břemeno“ byla co nejlépe připravena. Už od jejích šesti let ji proto učili, jak se má starat o svůj majetek. Její dědeček Gideon Howland Hetty nabádal, aby četla finanční noviny a diskutoval s ní o finančních záležitostech. Účetnictví rodinného podniku převzala již ve svých třinácti letech.

Když bylo Hetty dvacet, otec jí nakoupil šatník, po kterém by toužila snad každá žena – plný nejlepších šatů sezóny – s vidinou toho, že k ní přiláká bohatého nápadníka. Ona však všechny drahé šaty prodala a za získanou částku nakoupila státní dluhopisy.

Předmanželská smlouva

Hetty se nakonec skutečně provdala za bohatého muže – milionáře Edwarda Henryho Greena. Rodinná výchova ji však dovedla k na tu dobu velmi neobvyklému kroku. Donutila budoucího manžela podepsat předmanželskou smlouvu, kterou se vzdal všech práv na její peníze.

To se nakonec ukázalo jako velmi moudrý a předvídavý krok z Harrietiny strany. Edward v roce 1885 zkrachoval a rozešli se poté, co odmítla platit jeho dluhy. Nikdy se však skutečně nerozvedli, pouze žili odloučeně. Společně měli dvě děti.

Jak Hetty k penězům přišla

Podle Hetty Green bylo tajemství, jak vydělat obrovské jmění jednoduché. Jediné, co je třeba dělat, je levně nakoupit, draho prodat, chovat se šetrně a chytře a být vytrvalý.

Jmění, které zdědila po své rodině v průběhu let, neustále navyšovala. Její jedinou obchodní činností byly investice do nemovitostí, železnic, akcií a dluhopisů. V roce 1905 ji noviny uvedly jako jednu z dvaceti nejbohatších lidí na světě. Její čisté jmění bylo odhadováno na nižší než jmění Johna Rockefellera, ale podstatně vyšší než jmění britského krále Edwarda VIII.

Šetřila kde mohla

Hettina závislost na vydělávání a držbě peněz se zvyšujícím se bohatstvím rostla a rostla, až došla do úplně absurdního bodu. Kvůli „zbytečným“ nákladům žila s rodinou v levném bydlení a neustále se stěhovali. Aby ušetřila, nepoužívala prý ani teplou vodu a oblečení si měnila až ve chvíli, kdy se úplně rozpadalo.

Jedla jen ovesnou kaši, kterou si ohřívala na radiátoru v kanceláři, aby ušetřila za energie. Doma netopila. Její skrblení bylo proslulé, ale vůbec ne úsměvné. V rámci šetření dokonce odmítla platit za lékařskou péči sobě i dětem.

Došlo to až tak daleko, že její syn Edward přišel o nohu. Poté, co se zranil, totiž tak dlouho hledala bezplatné ošetření a léčila ho raději doma, až se mu noha zanítila a museli ji amputovat. Přestože byla Hetty Green pohádkově bohatá, rozhodla se žít prakticky v chudobě.

Neváhala se soudit ani s vlastní rodinou. Zfalšovala závěť své tety Sylvie Ann Howlandové, aby mohla tvrdit, že je jedinou příjemkyní dědictví. Podle pravé závěti, měl být majetek po tetě rozdělen mezi více příbuzných, ale Hetty chtěla vše pro sebe.

Došlo to až k soudnímu sporu, ve kterém bylo prokázáno, že závěť, kterou Hetty předložila je skutečně padělek. Hetty pak byla nucena s rodinou na nějakou dobu odjet z New Yorku, aby unikla obvinění.

Čarodějnice z Wall Street

Když v roce 1902 zemřel její odloučený manžel, Hetty se už navždy oděla do černé. Na ulici ji již nikdo nepotkal jinak než ve smutečních šatech a zahalenou v těžkém černém závoji. Noviny proto miliardářku příhodně nazvaly Čarodějnice z Wall Street.

Hetty Green zemřela v roce 1916 a zanechala po sobě majetek v hodnotě více než sto milionů dolarů. Rozdělen byl mezi její dvě děti, které si jmění užívaly rozhodně více než jejich lakomá matka.

Autor: Michaela Pauerová

Zdroj: en.wikipedia.orgallthatsinteresting.comsmithsonianmag.com


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články