Cardiffský obr: Jeden z největších podvodů v americké historii

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Cardiffsky obr
Zdroj: Profimedia

19. století bylo zlatým věkem pro hoaxy. Dva muži objevili tři metry vysokého „zkamenělého“ obra, pohřbeného na zahradě v Cardiffu ve státě New York. Na místo se okamžitě sjely tisíce lidí a neváhaly zaplatit, aby tu senzaci mohly vidět. Lidská důvěřivost prostě nezná mezí.

Titulky hlásaly objev Cardiffského obra a jen hrstku lidí by napadlo zpochybňovat pravost nálezu. Cardiffský obr se stal jedním z nejslavnějších archeologických podvodů v americké historii. „Zkamenělý muž“ byl odkryt v roce 1869 a bezpočet křesťanů věřil, že je důkazem existence biblických obrů.

Dva dělníci, kteří 16. října 1869 kopali cardiffskému farmáři za stodolou studnu, narazili při své práci na něco neobvyklého. Masivní kamennou nohu, pohřbenou asi metr pod zemí. Když Gideon Emmons a Henry Nichols pokračovali v kopání, nemohli uvěřit vlastním očím – namísto studny vykopali obrovského kamenného muže.

Výhodný byznys

Majitel nemovitosti a pozemku William Newell po odkrytí zkamenělého obra okamžitě prohlásil tento veliký objev za svůj a postavil nad ním stan. Zpráva o úžasném nálezu se rychle rozkřikla a Newell začal všem návštěvníkům, kteří chtěli obra vidět, účtovat 25 centů za vstup. Zájem byl obrovský a během dvou dnů majitel pozemku vstupné zdvojnásobil.

Objev, který média nazvala Cardiffský obr, přilákal návštěvníky z velkých dálek. Lidé nechali své práce a vydali se do malého městečka, aby mohli obra spatřit na vlastní oči. Silnice v okolí byly přeplněné omnibusy, povozy, kočáry i kočárky.

Neuvěřitelná podívaná

Když návštěvníci přišli do Newellova stanu, uviděli obra tváří v tvář. Ležel ve vykopaném hrobě a ze střechy stanu byl nasvícený tlumeným světlem. To vše vytvářelo zvláštní atmosféru, ve které se lidé neodvážili mluvit jinak, než šeptem.

Bájný biblický obr

Jen během prvního týdne tento jedinečný objev spatřily tisíce návštěvníků. Noviny o obrovi psaly jako o novém divu světa. A začala diskuze o jeho původu.

Mnozí opravdu věřili, že jde o skutečného zkamenělého muže – obra z dávných časů. Pastor z nedalekých Syrakus se dokonce domníval, že by mohlo jít přímo o jednoho z obrů zmiňovaných v Písmu.

Mezitím byla předložena jiná teorie. Nebyl by to zkamenělý člověk, ale mohlo by jít o sochu, kterou před staletími vytvořili francouzští jezuité. Jak se laická i odborná veřejnost nemohla ohledně původu shodnout, Newell chtěl v jednu chvíli obra zakopat zpět do země. Sousedé ho ale zastavili s tím, že Cardiffský obr má velkou historickou hodnotu.

Když sochu prozkoumal uznávaný paleontolog z Yale, prohlásil, že je ve skutečnosti vytesaná ze sádry. Aby působila staře, byla na ní za pomoci kyseliny udělána patina. Věřící však pravost obra přesto hájili. Ale jak se ukázalo, Cardiffský obr byl opravdu celou dobu podvrh.

Chtěl napálit věřící

Příbuzný Williama Newella, George Hull, nechal sochu vytvořit během 60. let 19. století. Nápad přišel po hádce s metodistickým kazatelem, který trval na tom, že v biblických časech existovali obři. Hull byl zarytý ateista a chtěl své kritiky proměnit v hlupáky.

Rozhodl se vytvořit kamenného obra a vydávat ho za zkamenělinu muže. Chtěl vyzkoušet, zda jsou lidé opravdu tak důvěřiví, že uvěří takovému podvodu. Pokud ano, podkopal by tím doslovný výklad Bible. V neposlední řadě si také řekl, že by na tom mohl něco vydělat.

Jeho podvod začal v Iowě, kde koupil obří blok sádry s tím, že z ní bude vytesán pomník. Sádru následně poslal do Chicaga, kde z ní německý kameník vytesal onoho obra. Socha byla poté po dráze převezena do Cardiffu v New Yorku, kde jí Hull a Newell pohřbili.

Dobře promyšlený plán

O rok později pak měli dva dělníci vykopat studnu přesně na tomto místě a Newell a Hull měli na nálezu vydělat jmění. Za vytvoření sochy sice Hull utratil skoro 3000 dolarů, investice se však nakonec vyplatila.

Cardiffského obra Hull dovedně využil k publicitě, a poté domnělý artefakt vyvezl na velké celoamerické turné. Nakonec ho za velké peníze prodal na výstavu. Zde pak obr dále lákal davy návštěvníků. Dokonce inspiroval i několik napodobitelů, kteří nechali vytvořit jeho repliku a vydávali ji za toho pravého Cardiffského obra.

Na konci roku 1869 se zpráva o hoaxu dostala na veřejnost a Hull pak svůj podvrh tisku přiznal. Pravý Cardiffský obr je již od roku 1947 hlavní atrakcí ve Farmers‘ Museum v Cooperstown ve státě New York.

Zdroj: en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články