Butch Cassidy: Legendární lupič Divokého západu. Ukradené peníze si nenechával jen pro sebe

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
Butch Cassidy
Zdroj: Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Narodil se jako Robert LeRoy Parker, ale celý svět ho zná pod jménem Butch Cassisy. Stal se jedním z nejslavnějších lupičů a legendou Divokého západu. Muž, jehož loupeže se staly námětem oskarového westernu, vykrádal především banky a vlaky po boku svého kamaráda Sundance Kida až do své záhadné smrti v roce 1908.

Narodil se těsně po americké občanské válce a byl prakticky předurčen být kovbojem. Stal se však především slavným lupičem a vůdcem gangu Wild Bunch – Divoká parta. Léta se mu dařilo unikat zákonu a jeho kriminální kariéra čítala nejen vykrádání vlaků a bank, ale i sdílení ukradeného majetku potřebnějším.

Jeden z nejznámějších psanců Divokého západu byl však nakonec dostižen. Tedy možná. Přitom jeho jedinou skutečnou ambicí bylo stát se rančerem někde, kde by nebyl hledaný.

Butch Cassidy se narodil jako Robert LeRoy Parker 13. dubna 1866 do mormonské rodiny. Jeho rodiče byli britští přistěhovalci, kteří přišli v 50. letech 19. století do Utahu a v odlehlém horském údolí založili malý ranč.

Původ jeho přezdívky

Robert vyrostl na ranči jako nejstarší z třinácti dětí. Z domova však brzo odešel. Již ve svých čtrnácti letech se vydal do Rock Springs ve Wyomingu, aby si našel práci. Pracoval na několika farmách a při té příležitosti se seznámil s Mikem Cassidym, kovbojem a zlodějem dobytka.

Spřátelili se natolik, že Parker nakonec přijal „Cassidy“ za své vlastní příjmení. Nějakou dobu se také snažil vyučit řezníkem, což je anglicky butcher, odtud pak pocházelo jeho nové křestní jméno „Butch“.

Jako první ukradl kalhoty

Legendární zločinecký život Butche Cassidyho začal vlastně náhodou a kvůli maličkosti. Ze zavřeného obchodu ukradl džíny, které si chtěl koupit. Ale byla neděle. Zanechal po sobě vzkaz, že se vrátí kalhoty zaplatit. Majitel obchodu však podal žalobu za vloupání, pro tentokrát však Cassidy zákonu vyklouzl a byl osvobozen.

Kolem svých osmnácti let se zapojil do obchodu s kradenými koňmi. Netrvalo dlouho a Cassidy se svým kumpánem začal chtít víc peněz. Naplánovali spolu bankovní loupež. V roce 1889 úspěšně vyloupili banku a vypadalo to, že šlo o snadný cíl. Peníze muži utratili v nevěstincích a salonech.

Sedět šel za ukradený dobytek

Cassidy se poté zaměřoval na krádeže dobytka, za které si však v roce 1894 odseděl rok a půl ve vězení. To ho však od zvoleného způsobu života neodradilo, právě naopak. Již ve vězení začal osnovat nový plán.

Krátce po svém propuštění sestavil gang složený z jeho kriminálních přátel a zločineckých legend. Začali si říkat Wild Bunch. Patřil mezi ně i Cassidyho slavný kolega Harry Longabaugh, který se do dějin Divokého západu zapsal jako Sundance Kid.

Divoká parta

Prosluli především vlakovými loupežemi, avšak jejich prvním společným počinem bylo vyloupení banky v Montpelier v Idahu v roce 1896. Poté se soustředili především na vlakové loupeže. Ukrývali se a organizovali nájezdy přes celý Divoký západ.

Cassidy si pěstoval image psance. Rozhodl se zvolit jiný přístup než násilí a byl pyšný na to, že při loupežích nepoužíval svou zbraň. Dokonce se prý chlubil tím, že nikdy nezabil člověka, podle historiků to zřejmě ale není tak úplně pravda.

Bohatým bral, chudým dával

Mezi obyčejnými lidmi si navíc získal reputaci jakéhosi Robina Hooda. Své jmění si totiž nenechával jen pro sebe, ale o bohatství se dělil s chudými lidmi. Díky tomu si mezi nimi získal mnoho cenných spojenců.

Butch Cassidy

Zdroj: Users CDA, Greenmountainboy on en.wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons

Wild Bunch vyloupili desítky vlaků a bank. Přepadení osobního vlaku Union Pacific v roce 1900 se jim však stalo osudným. Federální úřady již měly všeho dost, a proto udělaly nejlepší věc, kterou v té době udělat mohly. Najaly si slavné detektivy z Pinkertonovy detektivní agentury – ti byli v podstatě jakýmsi jádrem budoucí tajné služby.

Útěk do Jižní Ameriky

Ti šli po gangu Wild Bunch v čele s Cassidym a Sundance Kidem takovým způsobem, že Cassidy začal být z života na útěku unavený a chtěl se vším skončit. V roce 1901 proto Cassidy a Sundance uprchli do Argentiny, kde si koupili ranč a několik let zde žili pod falešnými jmény jako chovatelé dobytka.

Starých zvyků se přesto zbavit nedokázali a k loupežím a přepadávání se vraceli. I proto neunikli pozornosti Pinkertonových detektivů, kteří je do Argentiny vystopovali. Slavná dvojice před nimi proto uprchla do Bolívie.

Zde v roce 1908 přepadli kurýra důlní společnosti. Na útěku však vzbudili podezření majitele domu, kde byli ubytováni, a ten okamžitě zalarmoval úřady. V té době se poblíž města, kde se slavná dvojice zdržovala, náhodou nacházel oddíl vojenské posádky.

Když se doslechli, že se v oblasti nachází Cassidy a Sundance, rychle vytvořili provizorní četu a obklíčili dům, kde se duo schovávalo. Strhla se přestřelka, a když skončila, zevnitř se ozvaly dvě rány. Když policie vešla dovnitř, na podlaze našla dva mrtvé muže, o nichž věřili, že jsou Butch Cassidy a Sundance Kid.

Oba byli prošpikováni kulkami. Domnělý Sundance měl na čele střelnou ránu, která značila, že ho zřejmě zraněného Butch zastřelil, aby přítel netrpěl. Poté Cassidy obrátil zbraň proti sobě.

Legendy o údajném útěku

Tak se zrodila legenda o tom, že Butch Cassidy a Sundance Kid zemřeli vlastní rukou, než aby se vzdali úřadům. Ale objevily se i další legendy. Mluvilo se o tom, že muži v domě vůbec nebyli Cassidy a Sundance.

Cassidy se prý vrátil do Utahu a spojil se se svou rodinou. Domněnky podpořila i jeho mladší sestra, která později vydala knihu, ve které tvrdí, že se bratr vrátil do Spojených států, kde zemřel v ústraní v roce 1937.

Že se Cassidy do Utahu vrátil, tvrdila i sestra jeho bývalé milenky. Cassidyho pravý hrob nebyl nikdy nalezen, a můžeme se tedy jen domnívat, jak a kde legenda Divokého západu zemřela.

Zdroj: en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články