Buďte rádi, že žijete v Česku: Tyto podivné zákony vás jinde mohou dostat za mříže

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Vezeni
Zdroj: Shutterstock

Pro zbytek světa se Austrálie jeví jako docela podivné místo. Pravděpodobně nebude nikdo překvapený, když zjistí, že má tato země svůj vlastní soubor nejasných a naprosto bizarních zákonů. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější. Informaci zveřejnil deník The Guardian.

Jak se ukázalo, existuje více než několik pravidel, o kterých možná ani samotní Australané nevědí. Přesně to byl případ jednoho nešťastného muže, kterému byla v roce 2017 udělena pokuta za to, že chtěl přepravit lednici v příměstském vlaku.

Pozor na pravidla!

Muž ve vlaku podle všeho porušoval zákon z Brisbane, který zakazoval cestujícím převážet ve vaku nadměrné věci. Právníci Slater & Gordon mají užitečný seznam několika dalších zvláštních předpisů platných v různých australských státech, o který se podělili s veřejností.

Například v Západní Austrálii je nezákonné vlastnit více než padesát kilogramů brambor, zatímco v Novém Jižním Walesu by řidiči, kteří stříkají bláto na lidi čekající na autobus, mohli odjet s pokutou třicet pět tisíc korun.

Věřte tomu, nebo ne, ale ve skutečnosti existují další zákony, které se přímo týkají ledniček. V Jižní Austrálii je nezákonné prodávat ledničku s objemem čtyřicet dva a půl litru nebo více, pokud nelze všechny dveře snadno otevřít zevnitř nebo pokud byla lednice pořízena před rokem 1962. Toto by mělo zabránit dětem, aby se v ledničce zavřely.

Stop týrání zvířat a porušování protiepidemických opatření

Právnička Veronika Drago říká: „Je pravděpodobné, že některé z těchto zákonů nebyly mnoho let použity, jiné jsou však mnohem novější a za určité trestné činy vás policie může zajisté stíhat.“

A jak muž s lednicí zjistil, nikdy nevíte, zda potkáte naštvaného policistu, který bude mít špatný den a nechá vás odejít s doopravdy tučnou pokutou.

Austrálie však přichází i se zákony, které mají smysl. Ti, kdo v Austrálii týrají zvířata, budou potrestáni trestem odnětí svobody a obrovskou pokutou. Při nejtvrdším trestu hrozí až dva roky vězení a pokuta až dva miliony korun.

Stejně tak se Austrálie nepárala ani s lidmi porušujícími protiepidemická opatření. Třeba osmadvacetiletá žena se snažila překročit hranici svého bydliště a schovávala se v nákladním autě. To se státním orgánům nelíbilo a žena skončila na šest měsíců ve vězení.

Autor: Štěpán Pacík


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články