Bolestivá menstruace? V těchto zemích za ni dostanete den volna

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Menstruace
Zdroj: Shutterstock

Podle nedávného průzkumu uvedlo šedesát osm procent francouzských žen, že by byly rády za zavedení jednoho nebo dvou dnů volna každý měsíc, aby si mohly odpočinout při menstruačních problémech. Co si tom myslíte vy?

Od ledna si zaměstnanci La Collective mohou vzít každý měsíc placené volno, aby překonali období nevolnosti. Tato myšlenka byla koncipována, diskutována a odsouhlasena všemi členy této společnosti a zaměstnanci jásají.

Volno po celém světě

Francie není první zemí, kde mohou zaměstnankyně požádat o volno v případě menstruačních problémů. V Japonsku byla menstruační dovolená zavedena v roce 1947, bohužel ji však využívá méně než jedno procentu žen ze strachu, že by na ně byl jejich zaměstnavatel naštvaný.

Například Akanksha Seda jednou nastoupila do svého automobilu a vyrazila do kanceláře v indickém Bombaji. O několik hodin později dostala menstruaci a začala pociťovat silné bolesti. Místo zbytečného pojídání léků proti bolesti šla žena za svým nadřízeným a oznámila mu, že si bere den volna.

Pro mnoho indických žen byla Akanksha velice odvážná. Období menstruace je v Indii totiž tabuizovaným tématem a diskutovat s mužem o křečích může být pro některé ženy doopravdy nepříjemné.

Brát si den volna při menstruaci je naprosto běžné v Japonsku, Tchaj-wanu, Indonésii, Jižní Koreji a v Zambii. Zaměstnavatelé se ale obávají jedné věci. Tedy že by se ženy mohly hromadně domluvit a sdělit, že mají menstruaci ve stejné dny.

Není na tom nic špatného

V USA se odhaduje, že šest až deset procent žen v reprodukčním věku trpí endometriózou. Ta je způsobena hormonální nerovnováhou a projevuje se bolestivou menstruací, která může být mnohem silnější, než na co je žena zvyklá. Součástí jsou také tlaky a bolesti v podbřišku a bolest při pohlavním styku.

Ženy, které za právo na volno bojují, si jsou jisté, že jim den volna neubere na dobré práci, kterou produkují. Zároveň se snaží o to, aby si lidé uvědomili, že je doopravdy nepříjemné během porady odbíhat na toaletu kvůli výměně tamponu.

Budeme doufat, že se i ženy u nás dočkají volna ve dnech, kdy jim není nejlépe. Na ženy je nutné myslet, protože i tyto problémy patří k tomu, aby byly na svět schopny přivést další obyvatele naší planety.

Zdroj: Ouest France
Autor: Štěpán Pacík


Související články