Blíží se Velikonoce, velký křesťanský svátek. Jak ale vysvětlit dětem zmrtvýchvstání? Hlavně úměrně jejich věku

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Deti a Velikonoce
Zdroj: Evgeny Atamanenko / Shutterstock.com

Poslední týden Ježíše Krista na zemi. Tak by se dal velmi zjednodušeně popsat týden před Velikonocemi, který končí nedelí Vzkříšení. Pro křesťany jde o nejvýznamnější období roku, kterému předchází čtyřicetidenní půst. Pro ateistické rodiny tak trochu oříšek, protože tápou, jak dětem vysvětlit podstatu těchto svátků.

Každý rodič, který nevychovává děti v křesťanské víře, se mnou nejspíše bude souhlasit, že vyslovení pojmu „Bůh“ vede k milionům otázek, které se velmi těžce vysvětlují.

Informace jsou základ

Narození Ježíše se vysvětluje poměrně lehce, navíc je o něm i mnoho hezkých pohádek. Celkově období Vánoc a kouzlo narození velmi samotnému vysvětlení napomáhá. Jeho ukřižování, to už je jiná pohádka.

Nejdříve ze všeho si vy sami utřiďte informace, co o Velikonocích víte. Poté tyto informace protřiďte úměrně věku vašeho dítěte.

Děti jsou zvídavé, budou se hodně ptát. A pokud při každé otázce budete muset hledat v knihách, lehce se do toho zamotáte.

Co se vlastně stalo?

Velikonoce jsou nejdůležitějším křesťanským svátkem. V širším pojetí začínají již týden před Zmrtvýchvstáním, tento týden je známý jako pašijový. V tomto čase Ježíš odcestoval do Jeruzaléma, kde měl oslavit židovský svátek Pesach. Jeruzalém byl však v té době okupován Římanů. Poté Jidáš Ježíše zradil a prozradil římské správě, kde se Ježíš se svými učedníky nachází.

Římané jej zatkli, odsoudili a na Velký pátek ukřižovali. Jeho tělo poté pohřbili ve skalním hrobě, který uzavřeli velkým kamenem.

Na velikonoční neděli byla však jeskyně otevřená a hrob prázdný. Anděl sdělil přítomným ženám, které toto odhalily, že Ježíš znovu povstal. Velikonoční neděle je tedy oslavou Zmrtvýchvstání Krista.

Proč právě vajíčka a zajíček?

S touto otázkou musíte také počítat. Vejce se v mnoha kulturách považuje za symbol života a plodnosti. Z křesťanského pohledu se skořápka dá vnímat jako kámen, kterým byl zakrytý Ježíšův hrob.

Uvnitř skořápky pak roste malé kuřátko, a to symbolizuje probouzení jarní přírody.

Zajíčci jsou také symbolem plodnosti. Patří totiž mezi první zvířata, kterým se na jaře rodí mláďata, a jsou známí tím, že mají vždy mnoho potomků.

Déčko vám ve vysvětlování pomůže

Česká televize na stránkách Déčka každý rok vytváří velikonoční program pro děti. Minulý rok si děti mohly zahrát hry, najít 9 ztracených velikonočních předmětů a při tom se dozvědět základní informace o Velikonocích.

„Chceme dětem zpříjemnit dny volna a zároveň jim zábavnou formou nabídnout ucelený pohled na podstatu velikonočních svátků a jejich společenský přesah. Velikonoční kalendář připravujeme již třetím rokem, loni jej navštívilo sto tisíc uživatelů,“ vysvětlil minulý rok výkonný ředitel dětské stanice České televize Petr Koliha.

Pokud se tedy do vyprávění nechcete pouštět vy, využijte tuto zábavnou formu. Dá se navíc předpokládat, že stránky budou zaktualizovány a i letos nabídnou mnoho nových aktivit.

Zdroje: Autorský článek, Déčko, Naše porodnice

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články