Bizarní okultista Aleister Crowley: Život plný orgií, drog a magie

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
Aleister Crowley
Zdroj: Profimedia

Aleister Crowley, známý také jako „Velká bestie“, „Šelma z apokalypsy“, „nejhorší člověk na světě“, byl jednou z nejvýraznějších a nejkontroverznějších postav 20. století.

Aleister Crowley, narozený na konci 70. let 19. století v Anglii, byl jednou z největších postav 20. století. Byl to básník, mág, novinář, alchymista, filozof, špion, narkoman a sexuální maniak.

Počátky Šelmy z apokalypsy

Edward Alexander Crowley se narodil v roce 1875 v anglickém Leamingtonu. Jeho rodiče byli příslušníky plymouthských bratří, což byla striktní náboženská sekta.

Po smrti otce, která Crowleyho zasáhla v období dospívání, se stal nezvladatelným. Matka ho jednou označila za „Šelmu z apokalypsy“, což byla přezdívka, které se Crowley již nezbavil.

Zájem o okultismus a magii

Crowleyho život byl poznamenán jeho zájmem o okultismus a magii. Studoval filosofii, psychologii a klasickou filologii na Oxfordu, ale jeho hlavním zájmem byla magie. Vstoupil do Hermetického řádu Zlatého úsvitu, který byl známým okultistickým společenstvím. Během svého členství začal experimentovat s různými formami magických rituálů a drog.

Crowley se stal jedním z průkopníků moderního okultismu a založil řád Theléma, jehož základním principem bylo „dělej, co chceš“. Nedílnou součástí života v řádu byly divoké noční obřady sexuální magie. Filozofie „dělej, co chceš“ měla hluboký vliv na pozdější okultní hnutí a alternativní náboženství, včetně Wiccy. Crowley také studoval buddhismus, I-ťing a další duchovní tradice.

Aleister Crowley procestoval mnoho zemí, včetně Egypta, Indie, Dálného východu a Austrálie, kde se věnoval svým okultním zájmům. Na cestách hledal duchovní poznání a zkušenosti, které byly často spojeny s mystikou a esoterikou.

Literární tvorba

Crowley napsal několik povídek, sbírku erotických básní s názvem Bílé skvrny a Liber Al Vel Legis, Knihu zákona, která obsahuje i slavné Crowleyovo motto „dělat, co chceš, ať jediným je zákonem“. S literární tvorbou však díru do světa neudělal.

Sexuální maniak

Crowleyho život budil všeobecné pohoršení především kvůli jeho sexuálním praktikám. Sexuálně činným se stal již ve 14 letech. Byl známý svou bisexualitou a promiskuitou.

Zplodil několik nemanželských děti a jeho partnerky často umíraly na ulici nebo v blázinci. Věnoval se sexuální magii a tantrické józe, což by vzbuzovalo pohoršení i dnes, natož v minulém století.

Nespoutaný, ale nešťastný

Životem Crowleyho otřáslo několik tragických událostí, jako byla smrt druhé dcery Paupee nebo úmrtí adoptivního „magického syna“, který měl údajně zemřít po vypití kočičí krve během jednoho z rituálů. Pravděpodobněji se však jeví nešťastná otrava vodou.

Každou další ránou se ještě více propadal do drogové závislosti. Na svůj nezřízený život se však dožil poměrně vysokého věku. Zemřel v roce 1947 ve věku 72 let na následky chronického zápalu plic.

Údajná špionáž pro Británii

Jedním z nejtajemnějších aspektů Crowleyho života byly jeho údajné špionážní aktivity pro britskou vládu. Během první světové války se dostal do kontaktu s irskými nacionalisty a proněmeckými frakcemi ve Spojených státech. Ačkoliv některé zdroje (například Grunge) naznačují, že mohl být informátorem britské rozvědky, neprůstřelné důkazy chybí.

Zdroj: iDNES, Atlas Obscura, The Spectator, Grunge

Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články