Bankovní lupiči z Gladbecku se zapsali do dějin německé kriminalistiky. Zabili rukojmí, chytili je po 3 dnech

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Unos v Gladbecku
Zdroj: Profimedia

Případ dvou bankovních lupičů z roku 1988 se zapsal do dějin německé kriminalistiky. Dieter Degowski a Hans-Jürgen Rösner přepadli toho roku 16. srpna banku v Gladbecku na západě Německa. Akce jim nevyšla podle představ, a proto zajali dva zaměstnance podniku.

Když vstoupili do banky, měli u sebe oba muži pistoli. Zároveň u sebe měli podle Grunge také více než 300 nábojů a podle všeho se tak na případnou přestřelku s policií předem připravili.

Ještě před akcí se mužům podařilo havarovat na motocyklu. Ten se stal nepojízdným, a oni tak přišli o únikovou cestu. I tak se rozhodli v přepadení pokračovat.

V bance jim ale došlo, že k přístupu do trezoru potřebují hned dva klíče. Zajali proto dva rukojmí do doby, než vymyslí další plán.

Nebáli se projevit agresi

Před bankou se brzy objevili policisté. Ti se pokoušeli s muži několik hodin vyjednávat. Na jednoho z nich lupiči dokonce několikrát vystřelili, aby ukázali, že své výhružky myslí vážně.

Policie nakonec ustoupila, poskytla lupičům vozidlo a i s penězi, ke kterým mezitím získali přístup, a s oběma zaměstnanci je nechala opustit banku.

Požadovali navíc další finanční obnos, který jim měl u dveří banky na jejich požadavek zanechat policista pouze ve spodním prádle, uvádí DM Talkies.

Lupiči v únikovém voze nabrali spolupachatelku, která byla přítelkyní jednoho z nich. Policistům se mezitím podařilo zločince identifikovat, jedním z nich byl totiž nedávno uprchlý vězeň. Kvůli přítomnosti rukojmích ale neměla policie možnost zasáhnout.

Vzali dalších 30 rukojmích

Policie sice čekala na vhodnou chvíli, místo toho se ale dočkala velkého překvapení. Lupiči se totiž rozhodli vyměnit své vozidlo za autobus plný lidí a vzali si tak dalších 30 rukojmích. Při jednom z pokusů o zásah policie lupiči zastřelili patnáctiletého mladíka.

Zločincům se podařilo odjet až do Nizozemí, kde většinu rukojmích propustili. Do auta přistaveného policií vzali pouze dvě další osoby.

Jedna z nich byla během dalšího zásahu policie zastřelena. O život přišel také jeden z policistů, který utrpěl smrtelné zranění při dopravní honičce.

Po téměř třech dnech se podařilo policistům pachatele zadržet. Nejen policie, ale také média byla viněna z toho, že ačkoli se celou situaci dařilo dlouhé hodiny mapovat, nikdo nebyl schopný dříve ukončit řádění lupičů.

Oba byli nakonec posláni do vězení na doživotí. V roce 2018 byl jeden z nich ovšem podmínečně propuštěn. Na svobodě od té doby žije s novou totožností, uvádí DW.

Zdroj: Grunge, DM Talkies, BBC, DW

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články