Američanku si už jako malou kvůli vousům pletli s chlapcem. Dnes je hrdě ukazuje na sociální síti

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
LaRae Perkins
Zdroj: Profimedia

Už když byla malá, ptali se jí lidé často, zda je dívka, nebo chlapec. LaRae Perkins trpí už od dětství růstem ochlupení na částech těla, kde je to typické spíše pro muže. Chlupy na zádech sice skryje oblečením, vousy nicméně zakrývat nedokáže. A tak se rozhodla světu ukázat, že krásný je každý – nehledě na to, že je kvůli zdravotním problémům vzhledově jiný.

Když jí bylo 12 let, lékaři jí diagnostikovali syndrom polycystických ovarií. Jde o špatné fungování vaječníků, kvůli kterému dochází k nepravidelné menstruaci a nadprodukci mužských hormonů. Už jako dítě tak získala LaRae mužské rysy a velmi brzy jí začaly růst vousy.

Jako dívka se často setkávala s posměchem, lidé si ji mnohdy pletli s chlapcem. Později jí byl v souvislosti s jejími problémy diagnostikován také hirsutismus, tedy nadpřirozený růst chlupů na bradě a tvářích.

„Hirsutismus je běžný klinický stav charakterizovaný přítomností terminálního ochlupení v místech těla pod androgenním vlivem,“ charakterizuje komplikaci studie z roku 2014. Stručně řečeno jde o situaci, kdy ženám roste ochlupení stejně jako mužům.

Nejprve se vousů zbavovala

Američanka se během svého života pokoušela nejprve s problémem bojovat. Vousy si holila, jenomže čím více se jich zbavovala, tím více rostly. Když začala pravidelně používat voskové pásky, její kůže na obličeji velmi trpěla.

Proto se rozhodla, že se nebude skrývat za bolestivé a časově náročné procedury. Se svými vousy se smířila, a začala je hrdě ukazovat na sociální síti. Tam upozorňuje na svůj problém, šíří o něm povědomí a sledujícím odpovídá na různé dotazy.

Její TikTok má v současné době bezmála 3000 sledujících. Ačkoli na některých videích LaRae vypadá na první pohled jako muž, v popisku svého profilu upozorňuje, že je na 100 % žena. Nikdy se prý necítila ničím jiným. Ráda se také obléká do šatů a ukazuje své ženské tvary.

Nijak se neléčí

Ačkoli existují metody, jak hirsutismus léčit, LaRae Perkins v současné době žádnou z nich nevyužívá. „Neléčím se. S žádnou z metod léčby nesouhlasím. Raději zůstanu tím, kým jsem. Už jsem se naučila, že se na mě lidé dívají divně,“ uvedla v rozhovoru pro Daily Mail.

„Mezi ošetření patří laserové odstranění chloupků, voskování a holení. Miluji svůj obličej a pokožku příliš na to, abych si ji zničila nebo si způsobila další problémy tím, že se snažím odstranit něco, co nikdy nezmizí a nikdy nebudu mít pod kontrolou,“ vysvětlila.

Doplnila, že lze také užívat hormony, ty by ale mohly změnit její osobnost i v mnoha dalších oblastech, nejen co se vousů týče. Proto se rozhodla raději ani tento způsob léčby nepodstupovat.

Zdroj: National Library of Medicine, TikTok, Daily Mail

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články