Američanka trpěla vzácným syndromem. Zemřela ve 20 letech, tělo, tvář i inteligenci však měla jako batole

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Batole
Zdroj: Shutterstock

Američanka Brooke Greenberg se narodila se vzácným onemocněním označeným jako syndrom X. Zemřela v roce 2013 ve svých 20 letech, i v den smrti ale vypadala stále jako batole. Vážila tehdy asi 7 kilogramů a mentalitu měla na úrovni dvouletého dítěte.

Až do jejího roku a půl rodiče předpokládali, že jde o normální dívku. Jenomže ani potom nerostla a nevyvíjela se. Nikdy se také nenaučila mluvit. Podobně jako roční děti si ale dovedla o některé věci říct zvuky a náznaky.

Jediná z miliard

Brooke byla pod dohledem lékařů dlouhé roky. Za celou tu dobu její mozek prodělal jen velmi nepatrné změny. Podle webu Daily Mail se doktoři shodli na tom, že je dívka velmi výjimečná.

Na světě totiž nebyl nalezen žádný další případ člověka trpícího stejnou nebo minimálně podobnou nemocí. „Brooke byla výjimečná. Říkali nám, že je jediná z miliard,“ řekla po její smrti podle ABC NEWS její matka.

Zemřela na plicní onemocnění

Brooke Greenberg žila se svými sourozenci a rodinou. Ti se o ni starali, jak nejlépe mohli. Brali ji jako své věčné dítě, dávali jí veškerou lásku. Bohužel bylo její tělo slabé a neuneslo tak plicní onemocnění, kterému v roce 2013 podlehla.

Podle lékařů mohla být Brooke v případě, že by nezemřela, klíčem k pochopení mnoha medicínských problémů. Ačkoli byla pod lékařským dohledem, ani 20 let nestačilo k tomu, aby doktoři pochopili, jak její tělo reaguje.

Brooke se nakonec dožila 20 let, což je podle doktorů víc, než se dalo čekat. Její rodina byla podle všeho předem varována, že dlouhý život jejich dceru nečeká. Stejně tak jako všechno ostatní, i imunitu totiž měla na úrovni batolete.

Zdroj: Daily Mail, ABC NEWS, Health Land, YouTube

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články