Alice Liddellová: Dívka, která se stala inspirací pro Alenku v říši divů a především pro pedofilní touhy jejího autora

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Alice Liddell
Zdroj: Lewis Carroll, Public domain, via Wikimedia Commons

Psal se rok 1862 a desetiletá Alice požádala během výletu o dvacet let staršího rodinného přítele Charlese Dodgsona, aby ji a sestry pobavil nějakými příběhy. Z povídání o Alence v říši divů, který Dodgson dívkám vyprávěl, se poté stala literární klasika, která baví děti dodnes. Autor ji vydal pod pseudonymem Lewis Carroll.

Lewis Carroll miloval děti a ony milovaly jeho. Ale v průběhu let byla „normálnost“ jeho vztahů s mladými dívkami mnohokrát zpochybňována. Ačkoli neexistují nezvratné důkazy, že by spisovatel a šikovný fotograf jednal z jakýchkoli nevhodných popudů.

Nevinný dětský příběh má znepokojivé základy

Nicméně vztah s malou Alicí Liddellovou, která se zřejmě stala inspirací pro světoznámý dětský román, ve kterém vystupuje hrdinka se stejným jménem (Alice in Wonderland, česky Alenka v říši divů), byl minimálně znepokojující. Navenek se příběh o tom, jak vznikla Alenka v říši divů, zdá nevinný. Rozmarná pohádka však zřejmě měla poněkud nevhodnou inspiraci.

První setkání považoval za významný den

Alice Liddellová poprvé potkala Lewise Carrolla, když jí byly pouhé tři roky. Hrála si se sestrami na zahradě, když zahlédly muže, který fotil nedalekou katedrálu. Dívky byly zvědavé na jeho profesionální fotoaparát a šly se s fotografem seznámit. Lewis si později do deníku zapsal, že toto setkání pro něj mělo velmi zvláštní význam.

Alice Liddell

Zdroj: Lewis Carroll, Public domain, via Wikimedia Commons

Fotograf se s rodinou Liddellových brzy spřátelil a rodiče dívek ho poprosili, aby jejich holčičkám udělal pěkné fotografie. Tehdy ale netušili, že s postupujícím přátelstvím fotografa a dívek vzniknou i snímky, které si jejich autor raději nechá pro sebe.

Během mnoha let strávených fotografováním Carroll nafotil tisíce obrázků. Mezi běžnými fotkami, jež pořídil, jsou i takové, které by mnoho rodičů naplnily obavami. V jeho soukromé sbírce se ukrývaly například obrázky spousty mladých nahých dívek povalujících se u moře.

Mezi „zapovězenými“ snímky byla i fotografie jeho oblíbenkyně Alice Liddellové. Tehdy šestileté, zachycené ve volném oblečení, které jí sklouzávalo z nahých ramen. Úplným překvapením by pak pro rodiče dívek Liddellových byla fotografie Aliciny starší sestry Loriny v předpubertálním věku – celé svlečené.

Rád se přátelil s malými dívkami

Není divu, že Carrollovy portréty velmi mladých dívek, nejčastěji ve věku mezi deseti a patnácti roky, vzbuzovaly podezření, že byl pedofil. Neexistují však důkazy, že by s nějakou ze svých malých přítelkyň měl jiný vztah než platonický.

Dětská múza

Inspirace pro světoznámý příběh přišla v červenci roku 1862. Spolu s reverendem Duckworthem a malými sestrami Liddellovými se Carroll vydal na výlet lodí na piknik. Aby dívky pobavil a ukrátil jim čas, spřádal pro ně příběh o malé dívce, která sdílela jméno s jeho oblíbenkyní, malou Alicí.

Alice Liddell

Zdroj: Julia Margaret Cameron, Public domain, via Wikimedia Commons

Desetiletou dívku rozmarný příběh tak uchvátil, že rodinného přítele prosila, aby ho pro ni sepsal. Carroll dívce rád vyhověl, a když se pak o pohádku podělil i s dětmi dalších přátel, uvědomil si, že zřejmě v ruce drží něco, co by si mohlo získat oblibu mnoha dětí po celém světě.

Upravený deník

Lewis Carroll si po celou dobu, co znal Alici Liddellovou, pečlivě vedl podrobný deník. Většina z něj přežila dodnes, ale stránky napsané mezi lety 1858 až 1862, tedy v době, kdy bylo malé Alici méně než deset let, byly vytrhány a zničeny.

Dívky nesměl sám vídat

Carrollův přátelský vztah s rodinou se poté rozpadl, a ať už se stalo cokoli, fotograf a spisovatel v jednom se zřejmě cítil zahanbený, a zápisky ze svého deníku vytrhl. Existují domněnky, že zřejmě Liddellovým nabídl sňatek s tehdy jedenáctiletou Alicí, rodina se rozzlobila a odmítla.

Ať už se stalo cokoli, měl zakázáno jejich dcery vídat. Po svých neutuchajících snahách směl Liddellovi asi po roce občas navštívit, s dívkami však již nesměl nikdy zůstat sám. Alici pak spisovatel ještě párkrát viděl, ale vždy jen v přítomnosti její matky.

Alici Liddellovou postupem času pozornost jejího staršího ctitele omrzela. Provdala se za hráče kriketu Reginalda Hargreavese, se kterým měla tři syny. Později i prodala první verzi Alenky v říši divů, kterou jí Carroll věnoval jako dárek.

Lewis Carroll se nikdy neoženil. Žádná z žen zřejmě nesplňovala jeho představu o ideální partnerce a nepodobala se jeho múze, desetileté dívce jménem Alice.

Zdroj: ranker.com, allthatsinteresting.com, en.wikipedia.org
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články