Albínský klokan před 10 lety býval raritou. Dnes je k vidění i u nás

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
klokan
Zdroj: David Peltán MAFRA Profimedia

Hnědá máma, ale bílý klokánek. Táta za tuhle genetickou vadu, která se v roce 2010 objevila v německé zoo, nemůže. Klokanice Alberta tehdy porodila v německé zoo v Gettorfu bílé mládě. Jednalo se o velkou záhadu, ale po jedenácti letech má pár takových úlovků i několik českých zoo.


Malý albín, mládě klokana rudokrkého, vykukovalo z vaku své matky v zoologické zahradě v Gettorfu v severní části Německa.

Matka i mládě si užívaly slunečného počasí s teplotami okolo 17 stupňů. U klokanů jsou albíni velmi výjimeční, ale když už se narodí, umírají předčasně. Dříve bývali raritou, dnes už jsou běžně k vidění.

Jedna se lidí bojí, druhému nevadí

Některými takovými kousky se mohou pochlubit i české zoo. V táborské jsou k vidění hned dva. Samice se jménem Myška se narodila v německém Bautzenu v roce 2016.

Podle slov ošetřovatelů je velmi opatrná, hlídá si svou rodinu a vůči lidem si nechává odstup, raději od nich uteče. Je to z toho důvodu, aby ochránila svá mláďata, pro která musí zajistit co největší bezpečí.

Druhým kouskem je samec Skipi, který se narodil v domácím prostředí v roce 2011. Jej poznáte snadno, protože je největší. Na rozdíl od Myšky mu pozornost lidí nevadí a klidně s ošetřovatelem vydrží v domečku, když mu dává jídlo.
Albínky jsou supermatky

V loňském roce se albínského klokana dočkali i v plzeňské zoo. Bílý klokánek se narodil hnědě zbarvené samici klokana rudokrkého.

Že mají klokani nový přírůstek, se ošetřovatelé dozvěděli na konci roku 2019, ale vyfotit se jim ho podařilo skoro až o měsíc později. Mládě z kapsy vykukovalo jen velmi sporadicky, to se mění s věkem.

Někdy se ovšem stane, že samička je sice bílá, ale mládě může být hnědé. To se stalo v děčínské zoo v roce 2020.

Samička je sice albínka, ale mládě je po tátovi, tedy hnědé. To ale neznamená, že o něj jeho matka nepečuje s láskou, právě naopak. Ne nadarmo platí samice klokana rudokrkého mezi těmito vačnatci za supermatky. Své mládě totiž nosí ve vaku nejdéle ze všech klokanů, tedy skoro 40 týdnů.

Zdroj: mirror.co.uk, zootabor.eu
Autor: Barbora Turková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články