10 milionů za jedinou minci

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Mince
Zdroj: Shutterstock

Numismatické aukce přinášejí řadu úctyhodných výsledků. O investice do zlata a stříbra je podle odborníků stále větší zájem.


Nedávný rekord patří desetidukátu Albrechta z Valdštejna. Vítěz ho na dražbě získal za 10,5 milionu korun včetně aukčního poplatku. Vyvolávací cena byla přitom poloviční – 5 milionů korun.

Vzácný unikát

Jde o exkluzivní desetidukát slavného vojevůdce Albrechta Václava Eusebia z Valdštejna, který byl vyražen roku 1631 v jičínské mincovně za úřadování mincmistra Sebastiana Steinmüllera.

Kromě toho, že je mince uměleckým kouskem ze zlata, je vzácná také svým příběhem. Císař Ferdinand II. přikázal po Valdštejnově zavraždění v roce 1634 roztavit všechny jeho mince, a dochovalo se jich tak velmi malé množství.

Investiční zlata a stříbro

Aukce byla ale celkově mnohem úspěšnější, než organizátoři čekali – předměty se vydražily za částku o 34 milionů vyšší, než organizátoři předpokládali. To jen potvrzuje fakt, že investice do zlata a drahých kovů jsou stále více v kurzu.

„Vidíme enormní zájem nejen o investiční zlato a stříbro, ale taky o špičkový numismatický materiál. Potvrzuje se už léta trvající trend, kdy se sběratelé snaží cenné mince spíše nakupovat než prodávat,“ uvedl spoluzakladatel pořádající aukční síně Elizej Macho.

Vyhrajte a investujte do zlata i vy!

Do aukce se zapojilo více než tisíc zájemců. Dražily se mince a další numismatický materiál z Česka i Slovenska, ale také například z Velké Británie, Německa, Ruska nebo i Vatikánu.

Máte rádi staré mince a chtěli byste mít také nějaké ve sbírce? Pak sledujte numismatické aukce, ale také si – vzhledem k aktuálním cenám – vsaďte. Můžete zkusit štěstí třeba dneska večer ve Sportce, kde se hraje a desítky milionů korun. Tiket vyměníte za pár kliknutí.

Autor: redakce
18+ | Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články