Založení skalky zvládnete snadno a rychle. I na malém prostoru vytvoříte dechberoucí scenérie

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
skalka
Zdroj: Shutterstock

Skalka je krásnou ozdobou zahrady, nad kterou se mnohdy zastavuje dech. Mnoho lidí ji tiše obdivuje a tajně si přeje mít ji i na své zahrádce, ale do jejího založení se nepouští z jednoho prostého důvodu – mají strach, že by je to stálo mnoho času, energie a úsilí.

Je pravda, že založení skalky vás bude stát nějaký čas. Nic se totiž nestane lusknutím prstu. Máme pro vás ale super návod, se kterým si tuhle parádu dokážete na své zahrádce vykouzlit i vy. Jdete do toho?

Máte všechno potřebné?

Rozhodli jste se, že si na zahradě založíte skalku? Nemusí to být plocha o několika metrech, i na malém prostoru se dají vytvořit dechberoucí scenérie.

Co k založení skalky budete potřebovat? V první řadě místo. Až vyberete vhodné místečko, obstarejte si další potřebné materiály – neobejdete se bez kamenů a štěrku, hodit se vám budou i oblázky, písek a samozřejmě také skalničky.

Skalka není skladiště kamenů

Hned na začátku je důležité si uvědomit, že skalka není skladiště kamenů, které posbíráte všude možně. Zapamatujte si, že skalka by měla být tvořena jedním druhem horniny.

Měla by na zahradě působit přirozeně, měla by splynout s okolím a vytvořit harmonický celek. Zkrátka tak, jako by byla součástí vaší zahrady odjakživa.

Začněte s přípravou půdy

Jakmile budete mít vybráno vhodné místo, pusťte se do jeho přípravy. Plochu důkladně zryjte a vytrhejte veškeré oddenky plevele. Pozor si dejte na hluboce kořenící plevely, na jejichž odstranění je zapotřebí vzít si na pomoc povolené herbicidy, protože ručně se jejich kořenů zbavit nelze.

Základem skalky je 20 až 50 centimetrů silná vrstva drenáže, která zajistí dostatečný odtok vody. Použijte štěrk nebo drobné kameny, použít lze i stavební suť.

Poté vezměte kameny, které alespoň do jejich třetiny pěvně ukotvěte do země, pokládejte je na šířku a dejte si na čas – kameny jsou pilířem skalky, měly by působit přirozeně. Kombinujte jejich umístění, dokud nebudete s výsledkem spokojeni.

Mezi kameny půdu pokryjte štěrkem z téže horniny, použít lze i písek. Vrstva by měla mít 5 až 10 centimetrů.

Jaké rostliny jsou vhodné na skalku?

Nedílnou součástí každé skalky jsou samozřejmě také rostliny neboli skalničky. Bez těch by to zkrátka nebylo ono, mají zde své nezastupitelné místo.

Jaké skalničky použít a které jsou vůbec vhodné? Pokud je skalka napůl ve stínu a napůl na sluníčku, doporučujeme pořídit třeba sasanku, jaterník, plicník nebo kopytník či konvalinku.

Na okraje skalky se používají vyšší rostliny, patří sem kupříkladu divizna, ostrožka, kokořík nebo orlíček. Na hodně slunná stanoviště radíme vybírat takové traviny a rostliny, kterým slunce nevadí.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články