Skalka, kterou vám bude závidět každý soused. Prozradíme, jaké skalničky udělají největší parádu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
netresk
netresk

Trávení času v karanténě a soukromí je potřeba si zpříjemnit. Pokud máte zahradu a uvažujete o tom, že jí dodáte novou tvář, zkuste si vytvořit skalku, která bude ozdobou vašeho bydlení. Celková kvalita a vzhled záleží hlavně na vhodném výběru skalniček a správné péči. Poradíme vám, jaké rostliny zvolit a na co si dát pozor.

Vytvořte svažitý terén

Hlavním požadavkem na estetickou skalku je svažitý terén. Můžete vybrat místo, které je tímto způsobem řešeno přirozeně, nebo na určitý kus zahrady navozit hlínu a kamení, jež upravíte do požadovaného tvaru. Dbejte hlavně na správný základ skalky, jelikož po osázení květinami už nebudete mít možnost vše předělat.

Kameny jsou na skalce důležité, ale s jejich rozmisťováním buďte opatrní. Nejedná se o hromadu kamenů, ale o směs, která je hlavně z hlíny, aby rostliny mohly čerpat potřebné živiny.

Vybírejte správné rostliny

Zásadní je také umístění vaší skalky. Výběr rostlin závisí na tom, zdali budou skalničky na slunci, ve stínu, v mokrém či suchém prostředí. S výběrem si dejte záležet, aby se rostlinám co nejvíce dařilo.

Sluncem zalitou skalku snese netřesk či kosatec. Polostín je ideální pro prvosenky a suchá místa využijte pro sázení karafiátů.

Drobná místa můžete zaplnit již zmíněnými netřesky, které se rychle rozmnožují a dodají skalce ten správný šmrnc. Vejdou se i do drobnějších skulin, kam není možné umístit náročnější rostliny. Udělají parádu a doladí celkový dojem.

Správná péče

Zalévání u skalky není běžné. Ve chvíli, kdy ale nastanou vysoké teploty, je nutné trochu vláhy přidat. Zalévejte s citem a jen některá místa. S hnojením postupujte velmi opatrně, jelikož skalničky nejsou zvyklé na vyšší přísun živin. Vybírejte speciální hnojiva pro skalky a při použití s nimi šetřete.

Pravidelná údržba

Některé rostliny se vypínají do výšky, pokud jim není věnována dostatečná pozornost. Nezapomínejte proto včas zastřihávat a odstraňovat nevzhledné a odkvetlé části rostlin. Sbírejte také opadané lístky z kamenů a skalce věnujte vždy jednou za čas alespoň krátkou pozornost.

Autor: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články