S plísní na rajčatech vám pomůže bojovat česneková voda

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
rajce plisen
rajce plisen

V letních měsících se těšíme nejen z počasí, ale také naší úrody. Každý den rádi sledujeme, jak se daří našim rajčatům na záhonu i na terase a čekáme, kdy který plod dozraje. Bohužel tyto dny nám dokáží pořádně znepříjemnit plísně, jež se na rajčatech mohou objevit.

Určitě nikdo z nás netouží po zlikvidované úrodě škůdci ani plísněmi. Ta, jež napadá rajčata, je ta stejná plíseň, která se objevuje i na bramborách.

Proto byste tyto dvě plodiny neměly sázet vedle sebe. Naopak k nim zasaďte měsíček lékařský nebo bazalku, které před plísněmi chrání.

Plíseň napadá listy, plody i stonky

Kromě pro plísně typického šedavého až šedozeleného povlaku na plodech ji poznáte i podle skvrn na listech, zpravidla na špičkách a okrajích.

Postupem času tato místa hnědnou. Vypadá to pak ve výsledku tak, že rostlina vypadá skoro až spáleně. Na vině ale není přímé slunce. Stopy plísně můžete totiž najít i na stonku vašeho keříku s rajčaty.

Tomuto druhu písně je jedno, jestli už jste začali sklízet a rajčata uchováváte už někde doma. I tam se ráda rozvíjí a napadá čím dál tím větší plochy. Do karet jí hraje především střídání teplot v kombinaci s deštěm.

Nejúčinnější je chemie, existují ale i přírodní alternativy

Na plíseň na rajčatech zabírá nejlépe chemie, což ne každý zahrádkář rád vidí. První postřiky se provádějí už v červnu a pak se opakují co dva týdny.

V tomto období, kdy se střídá období vyšších teplot bez srážek s deštěm, by pak měl být boj proti plísním intenzivnější.

Plísně se totiž velmi rychle šíří a může to dopadnout tak, že vám zničí celou úrodu a všechny rostliny, které jste si několik měsíců piplali.

Existují ale i přírodní metody, jež s plísní na rajčatech bojují. Kromě toho, že budete rajčata pravidelně kontrolovat, zaštipovat a napadené listy stříhat, můžete povolat do boje i česnek, měsíček nebo prášek do pečiva.

Z česneku stačí udělat výluh z padesáti gramů jeho stroužků a pěti litrů vody a nechat jeden den vyluhovat.

Pak můžete přejít k aplikaci pomocí rozprašovače, kterou budete provádět obden. Výluh z česneku byste si ale předtím měli scedit a ještě zředit. Platí, že jeden díl česnekové vody smícháme se třemi díly vody čisté.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články