Pěstování česneku není žádná věda. Zvládnete to i s dětmi

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Cesnek
Zdroj: Shutterstock

Česnek je potravinou, která se nachází snad v úplně každé domácnosti. Dochucování touto potravinou je velice oblíbené, co může být problémem, je nepříjemný zápach, který se vám po konzumaci line z úst. Pokud vás ale ani tento problém nezastaví od konzumace česneku, poradíme vám, jak jej pěstovat i u vás doma.

Domácí česnek zabírá málo místa a pro získání dobré úrody nevyžaduje téměř žádné úsilí. Pokud chcete i vaše děti naučit zahradničit, pěstování česneku je skvělou volbou. Snadno se pěstuje a zasadit se dá i malýma rukama.

Jak pěstovat česnek doma

Pěstujte česnek na teplém, slunném místě, v úrodné a dobře odvodněné půdě, která v zimě příliš nezmokne. Vysaďte stroužky česneku na podzim nebo brzy na jaře. Jednotlivé stroužky vysaďte osmnáct centimetrů od sebe.

Oblast, ve které se snažíte o pěstování česneku, udržujte bez plevelů, stojící vody a plodinu sklízejte od července. V zahradnictví si můžete zakoupit česnek pro jarní i podzimní výsadbu. Nejlepší je však zasadit česnek na podzim, protože stroužek potřebuje období chladného počasí, aby se z něj vyvinuly cibule.

Česnek nepotřebuje velké množství péče. Pravidelné zalévání a odstraňování plevelu sníží riziko malé úrody a rostlinky si nebudou navzájem brát vodu a živiny.

Naučte se, jak vyzrát na problémy při pěstování

Česnek se obecně se škůdci nepotýká. Může být ale ovlivněn plísní, která se nejčastěji objevuje ve vlhkém počasí. Česnek je naprosto bezpečný k jídlu, ale je dobré ho okamžitě sklízet, aby se zabránilo šíření nemocí.

A jak se poté chovat při zpracování česneku? Rozdrťte, nakrájejte nebo jemně nasekejte česnek, který využijete k dochucování vašich oblíbených pokrmů. Můžete také zpracovávat celé stroužky, například při pečení.

Při nákupu česneku si často můžete vybrat mezi měkkým a tvrdým česnekem. Měkké odrůdy mají tendenci vydržet déle, ty tvrdší mají silnější chuť. Při výběru česnek zkontrolujte, abyste se ujistili, že si domů nepřinesete plíseň.

Pěstování této rostliny zvládnete bez problémů i vy. A pokud si ji sami vypěstujete, budete z ní mít mnohem větší radost, než kdybyste si ji zakoupili v obchodě.

Zdroj: Gardener’s World

Autor: Štěpán Pacík


Související články