Pampelišky nejsou jen nepříjemný plevel ve vašem záhonu. Využijte jejich listy i květy chytře

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Pampeliska
Zdroj: Shutterstock

Jak vypadají pampelišky asi každý ví. Kromě žlutých květů, které jsou po odkvetení bílé a jejich chmýří s velkou oblibou děti foukají po větru, mají rostliny velké zelené listy typického tvaru, kterým se často říká mlíčáky.

Právě ty velmi rády rostou v záhonech s barevnými květinami, překážejí rostlinám a mohou se rozrůstat i do poměrně velkých rozměrů. Většina lidí je tak vytrhává a vyhazuje.

I když jde skutečně o plevel, který nemá v záhonech co dělat, mají ve skutečnosti pampelišky využití, o kterém mnoho z vás možná neví. Poradíme vám, jak se dají zpracovat jejich listy, a dokonce i květy.

Na sirup i na kávu

Pampelišky, nebo také odborně smetánky lékařské, rostou prakticky všude. Zatímco jedni je vytrhávají ze záhonů a zbavují se jich, jiní je vyhledávají a chodí pro ně na louky. Proč?

Téměř každá část pampelišky má nějaké to využití. Ať už jde o kořeny, stonky, listy nebo květy, už samotný název květiny napovídá, že bude mít silné zdravotní účinky.

Z květů, které usušíte, se dá udělat skvělý čaj. Stejně tak z nich v čerstvé podobě můžete udělat sirup, stačí je pouze povařit ve vodě a tu potom dosladit cukrem a vhodně uskladnit.

Dalším způsobem, jak využít pampelišky, je svařit jejich kořeny a udělat z nich kávu. Pampelišky mají samy o sobě velmi silně hořkou chuť, milovníkům kávy tak přijde tento speciální nápoj jistě vhod.

Samotné listy pampelišek pak podle babských rad lze přiložit na odřeniny, řezné rány, nebo dokonce na štípance. Rostlina dokáže urychlit hojení ran a v případě štípanců zbavit tělo chemických látek, které do něj mravenci či komáři zanesli.

Pampeliškový salát i polévka

Kromě kávy, čaje a sirupu se dá z pampelišek udělat i mnoho dalších chutných pokrmů. Mezi ty se řadí i salát a polévka, do kterých podle chuti můžete dát další jarní bylinky, které najdete na louce za domem.

Samotné pampelišky obsahují mnoho vitamínů a látek, které vašemu tělu prospívají. Je v nich hojnost vitamínu A, C, D a B2. Z minerálních látek je to pak hořčík, vápník a sodík.

To všechno pomáhá na imunitu lidského těla, ale i na posílení trávicího systému, jater, činnosti srdce nebo kostí a kloubů. Takže příště, než budete pampelišky vyhazovat do kompostu, rozhodněte se správně, jak s nimi naložit.

Myslete na domácí zvířata

Naše babičky dříve chodily na louku s velkými kbelíky a sbíraly mlíčáky pro králíky. Dnes už se tento zvyk příliš nepraktikuje, je ale pravda, že si na této rostlině domácí zvířata pochutnají nejvíc.

Pokud tedy náhodou vyplejete záhon a budete mít v kyblíčku pár pěkných velkých pampelišek, hoďte je čerstvé králíkům, ovcím nebo slepicím. Určitě to ocení a vy se tak zbavíte účinným způsobem odpadu, který nepotřebujete.

Zdroj: canr.msu.edu, gardenerspath.com, vitalia.cz
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články