Orchidej: Nádherná květina, která ale potřebuje speciální péči

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Orchidej
Zdroj: Shutterstock

Orchideje jsou nádherné květiny, které jsou oblíbené i jako dárek a dovedou rozjasnit každou domácnost. Je ale třeba se o ně umět starat, jinak velmi rychle své kouzlo ztratí. Přinášíme hned několik tipů, jak o tyto pokojové rostliny pečovat.

Důležitý je už samotný výběr orchideje. Lidé obvykle kupují květinu už kvetoucí, protože je logicky její krása velkým lákadlem. Ideální je ale vybírat takovou, která má většinu květů ještě v poupěti. Tím pádem vám potom vykvete teprve doma a déle vydrží.

Orchideje se často prodávají v průhledných květináčích, díky kterým můžete posoudit stav kořenů. Důležité je, aby byly jasně zelené, píše Gardening Knowhow.

Listy musí být vždy zelené, pokud se nadměrně lesknou, může to znamenat, že má rostlina přebytek výživy a bude mít problémy s dlouhodobějším kvetením.

Kam orchidej umístit?

Ideální orchidej máte vybranou, co teď s ní? Většina orchidejí vyžaduje hodně světla, nikoli ale přímé sluneční záření, upozorňuje Gardeners World. Nejlepší tedy je umístit je na západní nebo východní parapet.

Na jižní stanoviště může dopadat příliš mnoho slunečních paprsků, které by mohly spálit listy rostliny. Pokud se zbarví dočervena, víte, že má květina příliš světla a potřebuje umístit jinam.

Je také důležité neumisťovat orchideje do blízkosti přímých zdrojů tepla, jako jsou radiátory nebo krby. Ty totiž vysouší vzduch, který potřebuje rostlina spíše vlhčí.

Správná péče

Základem je rostlinu správně zavlažovat. Každý den byste jí měli rozprašovačem jemně postříkat listy. Jednou týdně potom její kořen namočte na 15 minut do vody, aby do sebe natáhl vláhu, radí rePotme.

Orchideje se přesazují pouze výjimečně, a to v případě, že se kořen nemůže vejít do květináče. Jinak ale vydrží ve stejném substrátu velmi dlouhou dobu, pokud jsou správně zavlažovány.

Orchidej kvete obvykle dvakrát ročně. Po odkvětu ji rozhodně není třeba vyhazovat. Pokud výhonek odumře, může se celý odstřihnout až u základny, jinak ale stonek můžete nechat. Následující rok vám orchidej bude opět krásně kvést.

Zdroj: rePotme, Gardening Knowhow, Martha Stewart, Take Them Outside, Gardeners World

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články