Mulčovat, či nemulčovat: Známe výhody i nevýhody přikrývky pro vaši zahradu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
mulcovaci kura
Zdroj: Shutterstock

Mulčování je obecně považováno při zakládání zahrádky za jednu z nejdůležitějších činností. Jde o přikrytí půdy mezi rostlinami trávou, senem, kartonem, listím či dalším přírodním odpadem. Proces vzniká v přírodě tak nějak automaticky, spadané listí a větvičky obklopují rostliny a dělají jim přírodní koberec, který se později lidé rozhodli vytvářet uměle.

Někteří lidé na své zahrádce spadané listí a větve pravidelně odklízejí. Z čeho se pak má ale tvořit nová půda pro vaše rostliny? V zahradnictvích si často můžete všimnout mulče v květináčích a kolem stromků připravených k prodeji ve velkých pytlích.

Jaké jsou ale výhody a nevýhody mulče? Měli bychom mulčovat zeminu kolem všech rostlin, nebo to některým může uškodit? Přinášíme vám přehled toho, na co byste před mulčováním zahrady měli myslet.

Rostliny vás budou milovat

Pokud své zahrádce dopřejete krásný mulč v podobě větviček, listí a suché trávy, rostliny vám jedině poděkují. Vytvoříte tím totiž pro ně ideální prostředí k růstu a vývoji.

Pod mulčem se udržuje stálá vláha, půda nevysychá, a rostliny tak mají dostatek živin, které jim navíc nová půda poskytne. Také tím vytvoříte pro jejich kořeny stálé teplé klima, ve kterém se snadno uchytí.

Další velkou výhodou je to, že přes vrstvu mulče vám jen těžko vyroste mezi květinami nějaký plevel. Ačkoli některé druhy, jako například pýr, jsou velmi snaživé, pokud je mulč kvalitní, neměly by mít šanci.

Mulčování je navíc skvělým způsobem, jak se zbavit přírodního odpadu, aniž byste museli zapalovat hromady listí a poslouchat od sousedů stížnosti na to, že jim kouříte do zahrádky zápach spáleného nepořádku.

Poslední výhodou je pak vzhled zahrádky. Rostliny, které leží mezi mulčovanou půdou, budou růst pravidelně, nikam se vám nerozrostou, pokud použijete jako mulč například seno, bude navíc celý záhon vypadat jednotně a upraveně.

Pozor na hlodavce

Jednou z největších nevýhod mulčování, na kterou si lidé stěžují, je to, že najednou místo odvážení odpadu vlastně nepořádek na zahradu přivážejí. Pro většinu lidí je toto nepochopitelným problémem a nedokážou se smířit s tím, že by měli listí, které normálně pálí, využít jinak.

Dalším problémem může být složitější zalévání květin. Zatímco běžně totiž zaléváte celý záhon, pokud máte zahradu mulčovanou, je třeba lít vodu přímo ke kořenům květin, aby se tekutina zbytečně nevsákla do mulče.

Nakonec si dejte pozor na hlodavce, Těm se totiž především v seně může líbit a občas pak dělají u kořenů květin díry, ve kterých žijí. Krtci, syslové nebo různé myši jsou škůdcem, který mulč doslova miluje.

Pokud máte doma kočku, připravte se také na to, že vám možná bude chodit do nové půdy zahrabávat. Pro tento případ můžete použít pepř nebo chilli, které kolem květin nasypete. Kočky by to mělo odradit.

Ve výsledku je tedy mulčování skvělým způsobem, jak květiny zaopatřit. Zahradníci ho vřele doporučují, ovšem je pravda, že jde o poměrně náročné udržování zahrádky, na které ne každý má dostatek času a energie.

Zdroj: Almanac.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články