Jedlou sodu využijete na zahradě několika způsoby. Bojuje proti plevelu a dalším nepříjemnostem

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
jedla soda
Zdroj: Shutterstock.com

Jedlou sodu má doma ve skříňce nebo ve spíži každá správná hospodyňka. Většina z nás totiž ví, že je to nedocenitelný pomocník nejen v kuchyni, ale i kdekoli jinde v domácnosti. Napadlo by vás ale použít sodu na zahradě?

Nahradit sodou kypřicí prášek, když nám během pečení zrovna dojde, není nic neobvyklého. Použít sodu pro odstranění nevábného zápachu už mnoho z nás s úspěchem vyzkoušelo. Ale co jedlá soda a zahrada? Jak se dá využít právě tam?

Řekněte mravencům sbohem

Sdílet zahradu s malými potvůrkami? Pokud si žijí vlastním životem někde pod stromem nebo na místě, kde nám nepřekáží, tak klidně. Co když ale mravenci otravují váš život?

Jedlá soda nabízí pomoc. Vezměte pět čajových lžiček jedlé sody, pět čajových lžiček moučkového cukru a jednu čajovou lžičku vody. Vše společně promíchejte a směs nalijte na mraveniště. Kombinace surovin naláká mravence, které pak nebude problém zlikvidovat.

Vychutnejte si sladká rajčata

Pěstujete na své zahradě rajčata a byli byste rádi, kdyby byla vaše letošní sezóna plná krásně sladkých rajčátek? Máme tip!

Hlavní roli v něm hraje soda. Nasypte do hlíny trochu jedlé sody, absorbuje se do zeminy a postará se o to, že rajčata budou chutná a sladká.

Výživné hnojivo pro okurky

Kdo by nemiloval okurky? Když smícháte dvě polévkové lžíce jedlé sody a 10 litrů horké vody, vyrobíte tak výživné hnojivo pro vámi pěstované okurky. Směs nechte vychladnout a poté nalijte půl litru ke kořenům každého keře.

Slimáci nebudou mít šanci

Žádného zahrádkáře nepotěší, když se mu na úrodu začnou stahovat slimáci. Zbavit se jich můžete jednoduchým způsobem: kolem záhonků rozprašte jedlou sodu. Vznikne tak přirozená bariéra, kterou žádný slimák dobrovolně nepřekročí.

Krásné růže budou ozdobou zahrady

Pěstujete na zahradě růže? Ne nadarmo se jim přezdívá královny rostlin, je na ně opravdu krásný pohled. Pokud chcete, aby vaše růže rostly do krásy, zkuste následující tip.

Smíchejte jednu lžíci jedlé sody s půlkou lžičky amoniaku a jednou lžící soli. Tuto směs rozmíchejte ve třech litrech vody. A co pak s ní? Jednou za dva týdny tímto roztokem zalijte své růže. Nebudete se stačit divit, co to s nimi dokáže!

Žádný plevel na chodníku

Vede k vašemu domu chodníček nebo máte na zahradě cestičku? Pak vás určitě dokáže pozlobit plevel, který si drze roste všude, kde se mu zamane.

Co s tím? I tady se hodí mít po ruce jedlou sodu. Vyrobte si laciný postřik smícháním jedlé sody, vody a octa. Dejte směs do rozprašovače a pravidelně ošetřujte nežádoucí plevel, který postupně seschne.

 


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články