Je ideální čas na výsadbu brambor. Poradíme vám, jak na to

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
brambory pestovani
Zdroj: Shutterstock

Abyste si mohli pěstovat vlastní brambory, nepotřebujete nutně velké pole. Bohatě postačí záhonek, který dokáže uspokojit vaše pěstitelské potřeby. Právě teď přichází ideální čas na vysazení brambor. Pokud se na podzim chcete těšit z vlastní úrody, doporučujeme neotálet.

Stále více lidí tíhne k domácím bramborám. Kdo má tu možnost, chce si je vypěstovat sám. Nejenže je to skvělý pocit, když sklidíte něco, co jste si sami vysadili, ale navíc to šetří peníze. O kvalitě a chuti ani nemluvě. Dneska vám proto poradíme, jak na výsadbu brambor.

Kdy je ta správná doba?

Každý zkušený zemědělec by vám odpověděl, že ideální čas na výsadbu brambor začíná koncem března a končí v druhé polovině května.

Všechno se samozřejmě odvíjí od počasí. Někdy nás jaro přivítá dříve a brambory je možné vysadit hned na začátku dubna, jindy si musíme počkat.

Podmínkou pro výsadbu brambor je, aby půda měla v hloubce cca jednoho centimetru teplotu v rozmezí šesti až osmi stupňů. Zároveň je potřeba hlídat, aby zemina nebyla příliš vlhká.

Jak to poznat? Jednoduše! Zabořte nářadí do hlíny – pokud se na něho nalepí, je půda příliš vlhká. To samé platí, i když vezmete hlínu do ruky a stlačíte ji v dlani – když se rozpadne, je půda připravená.

Půdu je potřeba připravit

Chcete-li se těšit z bohaté bramborové úrody, nesmíte podcenit přípravu půdy, do které je vysadíte, a poté necháte na přírodě, ať se postará o všechna ta kouzla, která nejsou očima vidět.

Bramborám se nejvíce daří v pěkně kypré a dobře propustné půdě. Zeminu je potřeba zbavit veškerého plevele a následně ji důkladně zkypřit do hloubky alespoň 15 (klidně ale i 20) centimetrů.

Jak na výsadbu?

Existuje několik způsobů, jak brambory vysadit. My vám poradíme jeden z nejjednodušších a zároveň nejosvědčenějších.

Řádková výsadba do hrůbků – vyznačte si jednotlivé řádky, které by od sebe měly být alespoň 60 až 65 centimetrů. Na vyznačeném místě vytvořte brázdu hlubokou 10 až 12 centimetrů.

Do ní poté vkládejte sadbové brambory tak, aby mezi nimi byla alespoň 30 centimetrů velká mezera. Následně brázdu zahrňte zeminou.

Náročné brambory

Přípravou půdy a následnou výsadbou brambor však vaše práce nekončí. Brambory jsou totiž náročné na živiny.

Vyžadují si nejen minerální, ale i organické hnojení. Doporučit vám můžeme cererit nebo síran draselný, organické hnojení pak zajistí kvalitní kompost nebo odleželý hnůj.

Zdroj: abecedazahrady.dama.cz, ireceptar.cz, zahradnickakucharka.cz
Autor: Nikol Kolomazníková


Související články