Jarní prořezávání ovocných stromů vám zajistí kvalitní sklizeň. Pusťte se do něj už nyní

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Prorezavani stromu
Zdroj: Shutterstock

Jarní sezona je konečně tady. Mnozí z nás se již nemohli dočkat, až se budou moci pustit do prací na zahrádce. Jednou z úplně prvních činností, do kterých se můžete na začátku jara dát, je prořezávání ovocných stromků.

Věnovat pozornost ovocným stromkům se určitě vyplatí. Když řez neprovedete tak, jak by se správně provést měl, můžete si zadělat na špatnou, nebo dokonce vůbec žádnou úrodu. A to jistě nechcete. Proto vám poradíme, jak na to, abyste si zajistili kvalitní sklizeň.

Proč je důležité ovocné stromky na jaře prořezávat?

Pokud se chcete těšit z bohaté úrody, musíte pro své ovocné stromky udělat mnohem více než je zasadit do země a pravidelně je zalévat.

Stejně tak důležité je udržovat tvar koruny stromů, což se vám bez zásahu nůžek nepovede. Koruna by po čase zahoustla větvemi, což není žádoucí.

Díky prořezávání se do koruny stromu dostane světlo, pupeny budou moci dříve vykvést a na podzim se můžete těšit z úrody, která vám udělá radost.

Kdy je správná doba na prořezávání?

Pro prořezávání ovocných stromků je ideální doba vegetačního klidu, zároveň ale platí, že je potřeba tento úkol načasovat tak, aby již nepanovaly silné mrazy.

Doporučuje se prořezávat stromky v únoru a v březnu, samozřejmě s ohledem na počasí. To letošní se zatím moc nepředvedlo, proto se do tohoto úkonu můžete pustit ještě nyní.

Držte se tvaru stromku

Šikovným vodítkem pro správné prořezávání ovocných stromků je držet se jejich tvaru. Ovocné stromy mají různou růstovou charakteristiku – zpravidla se roubují na podnože, které ovlivňují růst stromu.

Trendem posledních let jsou pomalu rostoucí podnože, na kterých je možné pěstovat stromky v nízkých tvarech. Umožňují nejen všechny pěstitelské zásahy, ale i pohodlný sběr ze země.

Jak na zapěstování plodonosné koruny

Pokud se staráte o jednoletý stromek bez obrostu, zkraťte ho na 70 až 80 centimetrů, očka pak do výšky cca 40 centimetrů vyslepte. Pokud je stromek s obrostem, zkraťte ho na 80 až 90 centimetrů, kmínek pak do výšky 40 centimetrů vyčistěte od obrostu a oček a výhony ohněte do vodorovné polohy.

Dvouletý stromek zkracujte na 100 až 120 centimetrů. Má-li silné boční výhony, zkraťte je a nevhodné ohněte. Ve druhém a třetím roce se doporučuje ohýbání větví do vodorovné polohy před řezem.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články