Jak si vypěstovat vlastní bylinky a co udělat, aby nám ty z obchodu nezahynuly

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
bylinky
Zdroj: Shutterstock

Pěstování bylinek má něco do sebe. Díky nim jsou námi uvařená jídla úplně jiná. Čerstvé bylinky jsou aromatičtější než ty sušené. Mít je kdykoli po ruce proto rozhodně není na škodu. Ne každý si ale troufne bylinky pěstovat, ačkoli je pravda, že nic složitého na tom není.

Vypěstovat si doma můžete prakticky cokoli. Od klasiky v podobě bazalky či máty až po oregano či meduňku. Dnes vám poradíme, jak s pěstováním bylinek začít.

Semínka, nebo již vzrostlá rostlinka?

Hned na začátku byste si měli rozmyslet, jestli si chcete bylinky tzv. vypiplat ze semínek, nebo jestli vsadíte na již vzrostlou rostlinku.

Oba způsoby jsou možné. Jak semínka, tak již vyrostlé bylinky, seženete v supermarketech nebo zahradních centrech.

Výběr květináče a zeminy

Záleží jen na vás, jak a v čem budete bylinky pěstovat. Můžete použít větší truhlík a dát do něho více rostlinek, nebo obyčejné menší plastové květináče, které seženete za pár korun.

Pokud jde o zeminu, můžete použít jak venkovní zeminu, tak zeminu pro nekvetoucí rostliny. Každopádně doporučujeme bylinky zhruba po šesti týdnech přihnojit běžným hnojivem, které je dostupné v obchodech.

Na dno květináče nebo truhlíku můžete přidat trochu kamenů či štěrku pro dobré odvodnění.

Jak se o bylinky starat?

Dobrou zprávou i pro nezkušené pěstitele je, že bylinky nevyžadují kdovíjak složitou péči. Bohatě si totiž vystačí s tím, že je budete pravidelně zalévat.

Dejte si ale pozor na přelití. Horní část zeminy by měla být suchá, když jdete znovu zalévat, jinak hrozí, že bylince dopřejete daleko větší množství zálivky, než jaké potřebuje.

Kam je umístit?

Ať už se rozhodnete pěstovat bylinky doma v květináči, nebo je umístíte na balkon, terasu, či snad dokonce ven na svoji zahrádku, pamatujte na to, že bylinky mají rády světlo.

Většina bylinek miluje plné slunce, proto vyberte místo, kde alespoň 8 hodin denně svítí sluníčko. Pozor ale například na umístění na parapetu pod přímými slunečními paprsky.

Co dělat, aby vám bylinky z obchodu doma nezahynuly?

Kdo si chce pěstování bylinek usnadnit, nebo třeba nemá tolik trpělivosti, aby piplal rostlinku doslova od semínka, ten si může domů přinést již vzrostlou bylinku.

Mnozí ale mají zkušenosti s tím, že bylinky přinesené z obchodu doma nevydržely a dříve nebo později (spíše dříve) zahynuly. Co se proti tomu dá dělat?

Bylinku poté, co ji přinesete z obchodu domů, přesaďte do jiného květináče. Vezměte květináč, na dno do otvoru dejte kamínek, aby bylo zajištěno odvodnění, dejte trochu zeminy, vložte bylinky, opatrně okolo zasypte a jemně zatlačte. Přidejte ještě trochu zeminy a pořádně bylinku zalijte.

Zdroj: Gardenerspath.com

Autor: Nikol Kolomazníková


Související články