Jak se starat o vánoční hvězdu? Tato nádherná rostlina potřebuje speciální péči

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vanocni hvezda
Zdroj: Shutterstock

Ve spojených státech se rostlině říká poinsettie. Její odborný název je pryšec nádherný, většina z nás ji ale zná nejspíš jako vánoční hvězdu. Překrásná květina s červenými listy se obvykle kupuje především kolem Vánoc. Jak se o ni ale starat, aby vám vydržela co nejdéle?

Své jméno získala podle nádherných červených listů, které právě hvězdu připomínají a na Vánoce mohou náš domov rozjasnit. Jenže péče o takovou krásu také něco stojí. Rostlina není právě nenáročná na pěstování, upozorňuje Magazín speciálního zahradnictví.

Důležitý je už samotný výběr

Pokud budete v obchodě vybírat vánoční hvězdu, sáhněte po takové, která je daleko od dveří. Přílišný chlad totiž květině nedělá dobře. Zároveň ale dejte pozor, aby nebyla ani poblíž zdroje tepla, protože ani to nesnáší bez problémů, píše Blesk.

Květina vás přes vánoční svátky potěší nádherným plným květem, to ale pouze v případě, že se o ni budete pečlivě starat. Jako první se ujistěte, že má rostlina ve vašem bytě či domě vhodné umístění. Dejte ji na polostinné a spíše vlhké místo s dostatkem nepřímého světla.

Jak hvězdu zalévat?

Mnoho lidí dělá při zalévání této rostliny chyby. Potom se diví, že jim už po pár dnech její listy zvadly, nebo dokonce opadaly. Vánoční hvězda vyžaduje hodně vody, je třeba ji proto zalévat každý den.

Zároveň ale dbejte na to, aby se v květináči neobjevila voda stojatá a rostlina se vám v něm nezačala topit, vysvětlují Novinky. Ideální tak je zařídit z hlíny odtok. Pokud by totiž hvězda zůstávala v květináči stojícím ve vodě, začaly by jí uhnívat kořeny.

Po opadání ji nevyhazujte

Dříve či později vánoční hvězda opadá. Pokud se o ni budete starat, bude sice hezká déle, nakonec ale o listy stejně přijde. Hodně lidí ji v takovém případě hodí do koše, to ale není nutné.

Pokud budete mít i dále s rostlinou trpělivost, v příštím roce bude zase krásná. Snižte pravidelnou zálivku, rostlině nyní dopřávejte vodu jednou za dva dny. Přemístěte ji na chladné tmavší místo. A každé dva týdny jí dopřejte speciální hnojivo. Odvděčí se vám za čas tím, že opět svými nádhernými listy ozdobí vaši domácnost.

Zdroj: Blesk, Pro ženy, Magazín speciálního zahradnictví, Novinky

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články