Jak předcházet hnilobě ve vaší úrodě? Nezoufejte, společně to vyřešíme

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zahradniceni
Zdroj: Shutterstock

Snažíte se pravidelně starat o vaši zahrádku, ale po nějaké chvíli jste se dočkali hniloby, která pokazila vaši radost z úrody? Nezoufejte. Společně se podíváme na to, jak hnilobě předcházet a užívat si zahradu se vším všudy.

Přinášíme vám tipy, jak identifikovat, kontrolovat a předcházet hnilobě květů na vašich rajčatech a jiných zahradních rostlinách. Díky těmto tipům vás žádná neplecha na zahrádce nepřekvapí, a vy si tak budete moci užívat veškerou úrodu.

Zatočte s hnilobou

Začala vaše rajčata hnít zespoda? Bohužel tak pravděpodobně trpí hnilobou. Tento jev je naprosto běžný u rajčat, paprik, lilků a dýní. Hnilobou, která na zelenině vzniká, se snižuje kvalita plodů a celkový výnos z rostliny.

Hniloba na plodech je způsobena nedostatkem vápníku v rostlině. Tento nedostatek vápníku může být způsoben nízkou hladinou vápníku v půdě nebo velice často ve vodě, kterou používáte na zalévání. Při velkých výkyvech vlhkosti půdy to snižuje schopnost rostliny přijímat vápník z půdy.

Některá hniloba je u prvních rajčat v sezóně normální, protože jsou rostliny během počáteční sadby často vystaveny velkému tlaku. Hniloba se také objevuje častěji u rostlin pěstovaných v nádobách, protože je půda náchylnější k výkyvům vlhkosti.

Pokud je poškozená část plodů malá, můžete ji oříznout a vychutnat si plod i tak. Doufejme ale, že s níže uvedenými tipy pro prevenci vaše problémy zmizí!

Jak zabránit hnilobě

Nejednotné zalévání je hlavní příčinou nedostatku vápníku. Vyvarujte se tedy příliš velkému nebo malému zalévání rostlin. Místo toho rostliny zalévejte důsledně a rovnoměrně. K správnému udržování vlhkosti půdy používejte mulčovací kůru.

Pravidelně také kontrolujte pH půdy, zvláště pokud používáte vápno jako zdroj vápníku. Pro pěstování větší zeleniny je ideální pH asi 6,5 (mírně kyselé), protože umožňuje nejlepší příjem živin.

Vyvarujte se kopání v blízkosti kořenů rostlin, protože poškození kořenů může ovlivnit jejich schopnost absorbovat vodu a živiny. A rozhodně také nezapomeňte na hnojení. Jak se ovšem říká, čeho je moc, toho je příliš, a proto to s hnojivem nepřehánějte.

Věřte tomu, že při správné péči vám budou rostliny plodit jedna báseň. Vy si pak budete užívat úrodu, kterou vám bude kdekdo závidět.

Zdroj: Almanac
Autor: František Olša


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články