Dogrilovali jste? Popel nevyhazujte, vaše rostliny vám poděkují

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
uhli
uhli

Grilovací a kempovací sezóna už pomalu začíná a s ní i různá posezení u ohně. Jestli jste si na zahradě vytvořili ohniště a nevíte, co z popelem po táboráku, zpozorněte. Byla by totiž velká škoda, kdybyste jej vyhodili a nevyužili vlastností, jež ocení především půda na vaší zahrádce.

Základní živiny pro půdu

Přirozeně se vyskytující požáry v přírodě mají svůj význam. Čistí mrtvou vegetaci a vytvářejí prostor pro růst nových rostlin. To má za následek změnu krajiny, rozmanitost a zlepšení kvality života volně žijících živočichů. Popel, jenž po požáru zůstane, obsahuje důležité, ba dokonce základní živiny, které napomáhají k tomu, že se krajina opět probouzí k životu. Proto je důležité si ho hýčkat a nepovažovat ho za zbytečný odpad. Opak je totiž pravdou.

Dřevěný popel obsahuje vápník, draslík, fosfor, hořčík, ale také stopové množství manganu, železa nebo mědi. Nejkvalitnější popel získáte spálením větví dubu nebo javoru.

Kvalitní hnojivo

Z výše uvedeného vyplývá, že je popel výborným hnojivem. Používejte ale pouze ten ze spáleného dřeva. Nehnojte uhlím z odpadků, briket a jiných věcí, které mohou negativně ovlivnit růst a zdraví rostlin.

Suchý popel dávejte nejlépe na vlhkou půdu a promíchejte ho s ní. To je důležité proto, aby se nadbytečná sůl nedostávala do půdy. Tu nemají v lásce nové sazenice ani mladé rostlinky. Nezapomeňte se přitom chránit, zahradnické rukavice, staré boty a pracovní oděv je samozřejmostí, jinak skončíte jak kominík.

Až popelem obdaříte půdu na vaší zahradě, vyčkejte aspoň měsíc, než použijete dusíkaté hnojivo, aby půda měla dostatek času na snížení alkality popela. Můžete trochu přidat i na kompost, obohatíte jej tak o draslík. Když jím posypete záhonky s rajčaty, mrkví či hlávkovým zelím, uděláte jedině dobře, protože tyto rostliny potřebují dostatek vápníku.

Nepoužívejte však popel ze dřeva na místech, kde budete chtít sázet brambory, a také u rostlin, jež mají rády kyselou půdu. Mezi ně patří borůvky, azalky nebo rododendrony.

Pohlcuje zápach a čistí

I mimo zahradu najde popel ze dřeva využití. Dokáže třeba pohltit zápach. Stačí jej nasypat do misky a dát do místnosti, kde vás nepříjemný odér trápí. Tento trik se vám může hodit také, pokud chováte slepice v kurníku. Kromě neutralizace zápachu z něj si vaše slípky užijí i popelení, což je obdoba koupání ve vodě.

Popel dokáže vyčistit i mastné porézní povrchy, zkuste jej nasypat třeba na příjezdovou cestu, nechte chvíli usadit a pak jednoduše zameťte. Pokud jste odvážní, můžete trochu popela využít k bělení zubů.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články