Díky girlandě budete šťavnaté švestky sklízet rychleji. A ještě to bude úžasně vypadat

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
girlanda svestky
girlanda svestky

S létem přichází nejen sklizeň ovoce na našich zahradách, ale také další starostlivost o stromy, na nichž rostou. Můžete si také pořídit malou sazenici a pečovat o ni. I ona se vám časem odmění sladkými plody. Milujete-li švestky, můžete navíc tento proces jednoduše urychlit.

Jakožto majitel švestky na zahradě už se možná v tuto dobu chlubíte svým sousedům s úrodou. Toto ovoce totiž dozrává v červnu a červenci. Pokud uvažujete o koupi sazenice, rovněž nastal ten pravý čas.

Růst švestky lze ovlivnit

Asi není třeba připomínat, že z obchodu si přineste nejlépe zdravou mladou sazenici, jež není napadena žádnými škůdci a viditelně prospívá.

Švestka roste velmi bujně, vlastně nejrychleji ze všech ovocných stromů, které se u nás pěstují. Vy však tento růst můžete ovlivnit, aniž byste byli zkušení zahrádkáři. A navíc to přinese své ovoce. Doslova!

Tomuto stromu se bude dařit na nějakém teplém místě, jelikož je citlivý na mráz a má rád stálou teplotu. Naopak mu neprospívá sucho. Když takové podmínky splníte, je to dobrý předpoklad toho, že vám bude krásně plodit.

Tvarujte je jako girlandy

Aby vám vaše sazenice dobře rostla a vy se dočkali šťavnatých švestek už za tři roky, pěstujte ji na zakrslém podnoží a tvarujte jako girlandy.

Možná vám to připadá divné, ale má to své opodstatnění. Takový stromek bude velmi plodný a nezabírá tolik místa na pozemku jako jiné stromy. Bonusem budiž to, že se z těchto zakrslíků budou švestky dobře česat.

Sazenici jednoduše ohněte do oblouku směrem k zemi. Učiňte tak s citem, ať ji nepoškodíte. Takto ohnuté hlavní větve přivažte provázkem ke kmeni. Zvyknou si a získají postupem času obloukovitý tvar. Nezapomeňte pak své švestky zbavovat zbytečných větví, které je zahušťují. Ostatní zastřihávejte.

Ze sklizně se pak bude těšit celá rodina. Kdo by neměl rád švestkové knedlíky, koláče či povidla? Dospělí zase určitě jednou za čas nepohrdnou slivovicí nebo oblíbeným dezertem v podobě opilých švestek.

Autor: Šárka Blahoňovská


Související články